Veselība
Kā pareizi lietot aizsarglīdzekļus saulei?
01.07.2016Iestājoties karstajam un saulainajam laikam, pieaug arī pieprasījums pēc saules aizsarglīdzekļiem. Lai arī lielākajai daļai zināms, ka aizsardzība no saules vajadzīga, gozējoties tiešos saules staros, svarīgi atcerēties, ka tie noder dažādos laikapstākļos. Tāpat ir vērts vēlreiz pārliecināties, vai atceramies par šo līdzekļu pareizas lietošanas principiem un mākam izvēlēties sev piemērotāko variantu no plašā losjonu, pieniņu, eļļu, krēmu un citu līdzekļu klāsta, ko piedāvā aptieka.
Kāpēc vajadzētu lietot saules aizsarglīdzekļus?
Pastāv vairāki iemesli, kādēļ saules aizsarglīdzekļu lietošanu iesaka speciālisti. Pareizi izraudzīti, tie pasargā no kaitīgajiem UVA ultravioletajiem stariem, samazina ādas vēža risku, palīdz izvairīties no saules radītiem apdegumiem, kā arī aizkavē pāragru novecošanos, kas varētu rasties apkārtējās vides apstākļu ietekmes rezultātā. Tomēr aktuāls ir jautājums – kā izvēlēties un lietot šos līdzekļus pareizi, lai varētu izbaudīt to sniegto labumu pilnībā?
Pirmais solis – izvēloties saules aizsarglīdzekli, pievērs uzmanību SPF faktoram
“SPF” ir saīsinājums angļu valodā, kas nozīmē “sun protective factor” jeb “saules aizsargfaktors”. Visai plaši izplatīts ir uzskats, ka SPF skaitlis ataino laiku, cik reizes ilgāk, to lietojot, būs iespējams uzturēties saulē, negūstot apdegumus. Piemēram, ja parasti apdegumi rodas pēc 5 saulē pavadītām minūtēm, tad saules aizsargkrēms ar aizsargindeksu SPF 30 atļaus atrasties saulē 150 minūtes (5 x 30).
Diemžēl šī formula ir visai vienkāršots skatījums uz SPF skaitļa nozīmi, jo jāņem vērā arī saules iedarbības laukā pavadītais laiks, laikapstākļi, saules stiprums konkrētajā laikā, kā arī konkrētā ādas toņa īpatnības. Gaišas ādas īpašniekiem un bērniem nepieciešams lielāks saules aizsargindekss (vismaz SPF 50), bet dabiski tumšākas vai iesauļotas ādas īpašnieki var lietot līdzekļus ar SPF 20 – SPF 30. Ja saules aizsarglīdzekļi tiek izvēlēti aptiekā, vienmēr der pajautāt padomu speciālistam, kas spēs sīkāk pastāstīt par katru līdzekli.
Otrs solis – izvēlies saules aizsarglīdzekli, kas aizsargā arī no UVA un UVB starojuma.
SPF faktors vairāk attiecināms uz aizsargkrēma spēju aizsargāt no saules starojuma, kas varētu izraisīt saules apdegumu. Tomēr saule izstaro arī UVA starojumu, kas izraisa ādas bojājumus, priekšlaicīgu novecošanos, grumbiņas un var radīt izteikti tumšus vai gaišus plankumus. Gan UVA, gan UVB starojums paaugstina ādas vēža risku. Līdz ar to, izvēloties aizsargkrēmu, ja vēlamies pilnīgāku iedarbību, jāpievērš uzmanība informācijai uz iepakojuma un jānoskaidro, vai tas pasargā arī no šiem starojuma veidiem.
Trešais solis – izvēlies savam ādas tipam atbilstošu līdzekli.
Kamēr daži cilvēki dod priekšroku izsmidzināmiem aizsarglīdzekļiem, citiem patīk biezi krēmi vai eļļas. Kad tiek izvēlēts kāds no šiem produktiem, jāpadomā arī par to, kuš būtu konkrētajam ādas tipam piemērotākais.
Pastāv trīs galvenie ādas tipi – taukaina, sausa un kombinēta āda. Taukainai ādai tiek ieteikti vieglāki produkti, kā, piemēram, losjoni un pieniņi. Sausas ādas īpašnieki savukārt var izvēlēties krēmus, kuri ir biezāki. Lai arī kāds līdzeklis tiktu izvēlēts, tas jāuzklāj bagātīgā slānī, lai aizsardzība būtu pilnvērtīga.
Ja trūkst skaidrības par to, kurš ādas tips ir tavējais, Apotheka jaunā koncepta aptiekās tiek piedāvāta iespēja to bez maksas pārbaudīt. Gūstot šīs zināšanas vienreiz, nākotnē varēs ietaupīt un iztikt bez liekiem eksperimentiem, iegādājoties tieši savai ādai piemērotus līdzekļus.
Atsevišķs saules aizsarglīdzekļu veids aptiekās pieejams cilvēkiem ar īpaši jutīgu ādu un bērniem (speciāli bērna ādai piemērotus aizsargkrēmus drīkst lietot tikai no 3 mēnešu vecuma). Šādos gadījumos būs piemēroti aizsargājoši produkti, kuros netiek lietotas vielas, kas varētu būt alerģiskas ādai, tāpat izpaliks konservanti, smaržvielas vai alkohols. Alerģiskas ādas īpašnieki var izmēģināt arī bērniem radītus līdzekļus, lai izvairītos no ādas kairinājuma.
Katrs cilvēks ir individuāls, un dažreiz ādas reakciju pirms tam nevar paredzēt, tādēļ ir svarīgi novērot ādas sākotnējo reakciju uz iegādāto krēmu, losjonu vai citu produktu. Tāpēc, kad aizsarglīdzeklis iegādāts, ieteicams to mājās izmēģināt uz neliela ādas laukuma. Ja ir novērojama jebkāda alerģiska reakcija – nieze, apsārtums, dedzināšanas sajūta -, būs jāizvēlas cits.
Ceturtais solis – uzklāšana un atjaunošana
Vielām, kas sastopamas saules aizsargkrēmos, nepieciešams laiks pēc uzklāšanas, līdz tās sāk pilnībā iedarboties. Šī iemesla dēļ nepieciešams uzklāt līdzekli piecpadsmit līdz trīsdesmit minūtes vēl pirms došanās ārā. Tādējādi brīdī, kad āda tiks pakļauta saules stariem, tas jau būs iesūcies un iedarbosies paredzētajā veidā.
Ja saulē paredzēts uzturēties visas dienas garumā, ik pēc divām līdz četrām stundām aizsarglīdzeklis būtu jāuzklāj vēlreiz. Īpaši, ja dodamies peldēties, to ieteicams atkārtoti uzklāt uzreiz pēc peldes. Pat tad, ja iegādātais aizsarglīdzeklis ir marķēts kā ūdensizturīgs, tā iedarbība pēc peldēšanās vairs nebūs tik noturīga, tādēļ būtu vērtīgi to atjaunot, lai pasargātu savu ādu no kaitīgā starojuma.
Piektais solis – atcerēties par savas ādas aizsardzību arī ikdienā
Papildus tam, ka atceramies par ādas aizsardzību no saules starojuma, dodoties uz pludmali, nevajadzētu aizmirst, ka saules starojums nepazūd arī dienās, kad ir apmācies vai pat tad, ja pavadām dienu iekštelpās. Jā, UVA starojumam šķērslis nav arī stikls. Līdz ar to, ieteicams arī ikdienā izvēlēties tādus skaistumkopšanas produktus, kuru sastāvā būtu UVA un UVB aizsargfiltri, lai nodrošinātu savas ādas skaistumu un veselību.
Focus.lv
Pievienot komentāru
Lasiet vēl
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Latgalē jāpalielina atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam
Es sai valstii vairs neticu nevienam...tikai savam sunim.. Sīkāk...
Latgalē jāpalielina atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam
Mana pazina ar dzemdes vezi saslima neilgi pec vakcinacijas...ta luk dakteri slakteri Sīkāk...
Latgalē jāpalielina atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam
Arsti ir uzticibu zaudejusi...un ejiet ar savu vakcinaciju vienreiz dirst..mulku nav...vai onkologijas pacienti visi var atlauties arsteties un maksat par kosmiskajiem pakalpojumiwm ja valsts hneatmaksaa zaales menesiem rindaa jagaida uz izmekklejumuem...kad jus beigsiet nirgaties par cilvekuem...vakcinacija par brivu tapat ha zurkam slazdaa siers. Sīkāk...