Otrdiena,
6.jūnijs 2023
Vārda dienas: Ardis, Ingrīda, Геннадий, Стефан Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Sabiedrība

Valodas pārbaudei pieteikusies puse Krievijas pilsoņu

25.03.2023
Noslēgusies pieteikšanās latviešu valodas zināšanu pārbaudei, kas saskaņā ar iepriekš aprēķināto būtu jānokārto aptuveni 18 000 Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu. Pretējā gadījumā no septembra viņi paliks bez pastāvīgās uzturēšanās atļaujas. Līdz šim saņemti 7500 pieteikumu, bet kopējos datus vēl apkopos nākamnedēļ.
Steidz pieteikties

Piektdien, 24. martā, Valsts izglītības satura centrā (VISC) – vietā, kur jāpiesakās latviešu valodas pārbaudei – durvis virina bieži. Paspēt pieteikties eksāmenam vēl steidz tie Krievijas pilsoņi, kas to vēl nav izdarījuši un kuriem šī pārbaude ir obligāta pastāvīgās uzturēšanās atļaujas pagarināšanai.

"Es zināju, ka šodien ir pēdējā diena, kad varu pieteikties, bet mani jau mēģināja piereģistrēt mazmeita, taču sanāca, ka bez elektroniskā paraksta tas neskaitās. Tāpēc man šodien nekas cits neatlika, kā atprasīties no darba un nākt šurp, lai pierakstītos. Kaut ko es zinu un protu. Piemēram, izlasīt, bet īsti nezinu, kā pareizi izteikties. Cenšos," pastāstīja Ērika.

"Esmu šeit uzaugusi. Bet nezinu, kādi būs jautājumi, tāpēc uztraucos. It kā kaut ko atceros, bet eksāmenā jau varu aizmirst. Man jau ir daudz gadu," sacīja Gaļina.

"Ceru nokārtot, bet iespējamība, ka man tas izdosies, ir maza. Man nav talanta attiecībā uz svešvalodām," sacīja Vitālijs.

Pieteikušies 7500

Prasība apliecināt savas latviešu valodas zināšanas valodas pamata līmeņa augstākajā A2 pakāpē jāizpilda tiem cilvēkiem, kuri pirms kļūšanas par Krievijas pilsoni bija Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi. Valsts izglītības satura centrā atklāja, ka līdz 23. marta vakaram iesniegumi saņemti no 7500 cilvēkiem. Tas ir mazāk nekā puse no visiem, kam eksāmens jānokārto.

Ir pat cilvēki, kas zvana un paziņo, ka valodu mācīties neplāno. Bet ļoti daudzi steidza piereģistrēties pēdējā dienā un vēl pienāk iesniegumi pa pastu, kas kopējo rādītāju noteikti uzlabošot.

"Mēs redzējām milzīgu klātienes iesniegumu pieplūdumu pirmajā nedēļā un šobrīd pēdējā nedēļā. Savukārt pa pastu sūtīto iesniegumu dinamika bija nemainīgi augsta.

Provizoriski kopējo skaitu mēs varēsim pateikt, visticamāk, nākamās nedēļas beigās," sacīja Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko.

Atkārtotam eksāmenam varētu dot vairāk laika

Paredzēts, ka eksāmeni sāksies 11. aprīlī, un grafiks izveidots tā, lai visi, kuri to vēlējās, varētu eksāmenu paspēt nokārtot līdz 1. septembrim.

Februāra vidū iekšlietu ministrs Māris Kučinskis ("Apvienotais saraksts") gan ieteica atteikties no konkrēta datuma – 1. septembra, ļaujot valodas prasmes apliecināt pakāpeniski jeb tad, kad katram individuāli pienāks laiks pārreģistrēt savu pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Tam iebilda Nacionālā apvienība.

Kučinskis esot savu piedāvājumu koriģējis. "1. septembrī izskatīšana sākas visiem tiem, kas pilnībā nebūs likušies ne zinis par šīm jaunajām prasībām.

Bet tiem, kuri ir neveiksmīgi nokārtojuši ar pirmo piegājienu vai kuriem vēl kaut kas ir jāpamācās, tiem ir vēl zināms laiks otrajai iespējai. Viņiem ir laiks vēl līdz 1. decembrim. Pēc tam 1. janvārī viss šis process noslēdzas," pastāstīja ministrs.

Tādējādi, pēc Kučinska domām, izdosies novērst riskus ar garām rindām Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Un būšot dota arī otrā iespēja, ja pirmajā reizē neizdevās.

Kučinska piedāvājumu jaunnedēļ vērtēs Saeimā. "Otrdien Saeimas komisija izskatīs šo piedāvājumu. Ja komisija to atzīs par lietderīgu, tad komisija pati iesniegs grozījumus. Un es domāju, ka divu līdz trīs nedēļu laikā grozīs šo likumu, ieliekot reālu izpildes mehānismu," pastāstīja ministrs.

Uz jautājumu par Nacionālās apvienības atbalstu izmaiņām politiķis sacīja: "Ja es ticu cilvēkiem, kas dod vārdu, tad būs."

Valodu prasmes pārbaudes norisināsies trīs Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī un Liepājā.

lsm.lv
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Jānis Stībelis izdod jaunu dziesmu
Ja si dziesma viegli naca un viegli aizies..ka viendienite..atminaa nepaliekosa muzika ko otro reizi klausities negribetu..skiet ka latvijaa vairs nav ne labu komponistu he dziedataju..tapec ari eirovizijas mums neveicas. Sīkāk...
Veselību veicinošu pārgājienu cikls Augšdaugavas novadā
But kopaa ar dabu ir vienkarsi fantastiski..man patik vienai doties pargajienaa..uz meziwm purviem.jo tikai divvientulibaa tu spesi saskatit un sajust tas skaistumu varenibu dzivigumu gusi mieru un harmoniju ilgam laikam..lai tev izdodas atpusties kopaa ar draugiem vai vienam briniskigaa pargajienaa.pa dinaburgas takam. Sīkāk...
Daugavpilī sumināja zelta kāzu jubilārus
Nu ko lai saka...ruugts..muuza garumaa. Sīkāk...
facebook draugiem
Top