Svētdiena,
1.Oktobris 2023
Vārda dienas: Lāsma, Zanda, Zandis, Спиридон, София, Ариадна, Ирина Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Politika

Skaidrības par finansējumu medicīnai vēl nav

19.05.2023
Veselības nozarei joprojām nav skaidrības, ar cik lielu daļu no trūkstošajiem 140 miljoniem eiro tā šogad varēs rēķināties. Lai pakalpojumu spektru nepasliktinātu, trūkstošos 140 miljonus eiro valdība jau jūnijā centīsies pārdalīt no citu ministriju programmām. Premjers ir apņēmīgs naudu pārdalīt, bet atzīst, ka tas būs politiski sarežģīts process.

Par finansējumu veselības aprūpei ceturtdien, 18. maijā, nozares pārstāvji runāja ar  premjeru un finanšu ministru, uzsverot, ka nauda nepieciešama nevis attīstībai, bet pamatvajadzību nodrošināšanai. Nepiešķirot papildu līdzekļus, pacienti gada otrajā pusē var palikt bez iespējas saņemt būtiskus veselības aprūpes pakalpojumus.

Papildu uzmanību veselības nozares finansējuma problēmām šonedēļ pievērsa finanšu ministra nesaudzīgā kritika Veselības ministrijai par reformu plāna un vienotu datu trūkumu.

Saruna ar vairāk nekā desmit veselības aprūpes un pacientu organizāciju pārstāvjiem apliecinājusi, ka veselības aprūpes problēmas ir visas valdības atbildība ne tikai vārdos un tās nepaliks nerisināta, uzsvēra veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta").

"Izskanēja rūpes un problēmu apzināšana. Tieši tāpēc mēs vēlreiz uz galda likām gan ambulatoro pakalpojumu pieejamības jautājumu, gan stacionāra gultas dienu tarifa indeksāciju, gan zobārstniecību bērniem, kompensējamos medikamentus, gan ģimenes ārstu prakšu stiprināšanu, gan laboratorisko izmeklējumu deficīta problēmu.

Tā nav kāda Veselības ministrijas iegriba vai vēlme, bet kopēja interese par veselu nāciju kopumā," uzsvēra veselības ministre.

Pēc Meņģelsones domām, šīs dienas saruna kliedējusi sajūtu par nepārvaramām domstarpībām ar valsts naudas maka turētājiem.

"Ir daudz stereotipu un mītu par veselības aprūpi kā melno caurumu, kurā pazūd nauda. Taču tam ir konkrēts personas kods – izārstēts, izglābts cilvēks. Te nav stāsts par sliktu pārvaldību vai kontroli. Tas ir stāsts par fundamentāli daudzu gadu garumā nenofinansētu veselības aprūpi. Tieši tāpēc šodienas saruna aci pret aci bija noderīga un vērtīga, lai šos mītus mazinātu," sacīja ministre.

Pirms šīs tikšanās veselības aprūpes organizāciju pārstāvji pieprasīja līdz 1. jūlijam rast papildus 140 miljonu eiro finansējumu veselības ministres nosauktajām pamatvajadzībām, kā arī pacientu līdzmaksājumu un rindu mazināšanai.

Pēc vairāk nekā divu stundu sarunas Jauno ārstu asociācijas prezidents Artūrs Šilovs neslēpa vilšanos, lai gan atzina, ka uz tikšanos nācis bez naivuma.

"Pacientiem ir jāsaprot, ka diemžēl šogad pēdējā ceturksnī varētu būt tā, ka nav nedz izmeklējumu, nedz analīžu, un slimnīcām nav iespējas palīdzēt. Un tā ir tā ziņa, ko mēs no visām organizācijām mēģinājām arī aiznest līdz premjerministram un finanšu ministram. Veselības ministrija šai gadījumā palīdzēja ar konkrētiem datiem," pastāstīja Šilovs.

Nebija cerības šajā sarunā panākt konkrētu risinājumu finansējuma trūkumam, taču valdībai virziens šī uzdevuma īstenošanai ir skaidrs, atzina Šilovs.

"Ir nedaudz vilšanās, jo gribas jau to konkrēto rezultātu. No otras puses, mēs šodien aizskārām ļoti daudzas tēmas, arī par to, kā nodokļu nomaksa sasaistīta ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību. Skaidrs ir viens, ka mēs turpinām turēt roku uz pulsa. Mēs no Ministru kabineta sagaidām skaidras rīcības, lai, es atkārtošos, nodrošinātu nevis attīstību, bet pamata vajadzību nodrošināšanu, lai gan ģimenes ārsti, gan veselības aprūpes iestādes varētu turpināt sniegt pakalpojumus līdz gada beigām," pauda Šilovs.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atzina, ka pašreizējā krīze ir kara izraisītās inflācijas sekas un solīja, ka no ministriju rezervēm nauda tiks atrasta.

"Un no naudām, kas ir citās nozarēs nozīmētas, mēs zinām, katru gadu ir 100 miljoni eiro bijuši, tas ir vēsturiski, kuri netiek izmantoti. Labi iecerēti, bet dažādu iemeslu dēļ programmas netiek īstenotas," atgādināja Kariņš.

"Ja ministrijas nepiedāvās pārdalāmos līdzekļus, tad būs sarežģīts process, tad nozaru ministrijām ar Finanšu ministriju būs kopā rindiņu pa rindiņai jāskatās, kuras ir tās konkrētās programmas.

Bet es strādāšu kā valdības vadītājs, lai mēs varētu pārkārtot budžetu," solīja Kariņš.

Ministrijām dots laiks līdz 26. maijam.

Savukārt Finanšu ministrijai līdz 16. jūnijam būs jāizstrādā līdzekļu pārdales piedāvājums, ko piedāvāt valdībai.

Valdības vadītājs gan piebilda, ka necer uz vieglu risinājumu.

"Es prognozēju, ka būs politiski grūts process, kur notiks smagas diskusijas, ka programmu finansējums jāpārvirza citai programmai. Es minu, ka pie katras individuālas programmas man būs kaismīgas runas, liela aizstāvība un kādu sabiedrības daļu pretestība, ka to taču nedrīkst aiztikt. Taču, ja mūsu veselības aprūpes sistēma sāk ķerties inflācijas izraisīta naudas trūkuma dēļ, tad tam ļoti tālejošas sekas visā sabiedrībā, visā ekonomikā," sacīja premjers.

Cerīgi pēc tikšanās izteicās Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" valdes locekle Iveta Neimane: "Šoreiz nebija šī noraidījuma un beigās sadzirdēju vēlmi to jautājumu risināt. Uzrunāju arī Labklājības ministrijas parlamentāro sekretāru ar aicinājumu vairāk iestāties par tiem cilvēkiem, kuri nav maksātspējīgi par šiem pakalpojumiem. Šī ugunsgrēka dzēšana ik gadu ir nogurdinoša arī pacientiem."

Veselības aprūpes organizācijas jau lēsušās, ka nākamā gada budžetā nozarei nepieciešami papildu 310 miljoni eiro. Šīs summas nodrošināšanu finanšu ministrs Arvils Ašeradens saista ar nodokļus sistēmas izmaiņām – celšanu.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Vienības nama Tradīciju mājā svinēs Rudenājus
Interesants un jauks pasakums..
Rudenaaji...citur tos sauc par mikeliem.ja lauku darbi jau tuvojas izskanai..labiba.tupeni novakti..vel kaposti bietes uz lauka..vel silti veji pus gluzi kaa julihja viduu.cilveki staiga vasaras apgerbas.kaut gan mikelitis nak ar salnam...vis vel prieksaa.jasteidz kirbjus novakt.rudenaaji ieseti lauki zali...saule spoza..un ko cilvek tu gribi..lai vasara butu muziga...ari tu reiz no vinas nogurtu..visiem jatpusas un jaapabust ari tumsaa..bet ari ta hav muziga..saules celss to aizraidis... Sīkāk...
Notiks Starptautiskā īsfilmu festivāla Manhattan short kino seansi
Un tomer mans liekaakais sapnis ur aizbraujt uz latgali dzervenees..vai jus varat man nosaukt kadu labu dzervenu purvu.
Sīkāk...
Notiks Starptautiskā īsfilmu festivāla Manhattan short kino seansi
Paslaik man ir daudz darba un nevaru piedalities nekados pasakumos...stadu zemenes lasu dzervenes un braucu uz tirgu..vel aboli jalasa...tikai ziemaa leduspuke sedes loga ruutii..un petis so trako launo noguruso pasauli..ka briesmigu iisfilmu man taa atgadina notikumi pasaulee..bet ceru ka tas hebus gadiem gars serials kaa hamelionu rotalas..bet tikai iisfilma kaa briesmigs sapnis..kurs paliks vesturee...bet varbut vestures vairs hebus jo hebus skatitaju...un tomer gribas cetret un skatities skaistas filmas..par cilveku likteniem sajutam pardzivojumiem cauri laikmetiem brienot..lotgolisi ejiet uz kino seansiem ja jums ir laiks Sīkāk...
facebook draugiem
Top