Otrdiena,
16.jūlijs 2024
Vārda dienas: Estere, Hermīne, Анатолий, Никодим, Василий, Марк, Филипп Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Politika

Aicinājums Saeimai Varakļānu jautājumā

12.06.2024
Latgaliešu sabiedriskās organizācijas  nosūtījušas vēstules aicinot Saeimas deputātus neatbalstīt Varakļānu un Madonas novada apvienošanu.

Biedrība “Latgolys Saeima”  lūdz respektēt Latgales kongresa 2022gada 27.-29. aprīlī pieņemto rezolūciju, kuras 3. panta 2. punkts nosaka Varakļānu novadu iekļaut Latgales plānošanas reģionā, Latgales vēlēšanu apgabalā un valsts pārvaldes Latgales teritoriālajās struktūrās.

Biedrība “Latgolys Saeima” uzskata, ka Varakļānu novads ir būtiska Latgales kultūrvēsturiskā mantojuma daļa. Novada mākslīga atraušana no Latgales reģiona nav loģiska, ekonomiski pamatota un apdraud valodas, kā arī lokālās identitātes tālāko pastāvēšanu. Pastāv objektīvas bažas, ka novads zaudēs savu unikālo kultūrvidi, kā tas jau ir noticis laika gaitā no Latgales atdalītajās kultūrvēsturiskajās teritorijās, kas atrodas Zemgales un Vidzemes plānošanas reģionos.

Biedrības priekšlikums ir nevirzīt likumprojektu otrajam lasījumam, pirms nav veikts neatkarīgs pētījums par Varakļānu novada iedzīvotāju ieguvumiem, pievienojot to vienam, vai otram novadam, analizējot sociālekonomiskos aspektus, darba ņēmēju migrāciju, pakalpojumu un izglītības pieejamību, uzņēmēju iespējas izmantot Latgales speciālās ekonomiskās zonas priekšrocības un valsts atbalsta mehānismus Austrumu pierobežas ekonomiskajai izaugsmei.

Līdzīgu viedokli pauž arī Latgales kongresa lēmumu izpildes padomes (LKLIP) priekšsēdētājs Agris Bitāns norādot, ka jautājumu par Varakļānu novada vietu Latvijas administratīvi teritoriālā iedalījuma struktūrās jāskata vēsturiskā taisnīguma un Satversmē noteikto valsts pamatvērtību kontekstā. Nevirzīt un neatbalstīt grozījumus "Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā", kas paredz Varakļānu novadu līdz ar 2025.gada pašvaldību vēlēšanām pievienot Madonas novadam. Iepriekš izsūtītajā vēstulē teikts, ka šodienas “neskaidrā” situācija par Varakļānu novada piederību vienam vai otram reģionam ir padomju okupācijas sekas, kas joprojām nav novērstas. Tas nav tikai jautājums par Varakļānu novada pievienošanu Madonas vai Rēzeknes novadam. Tas ir jautājums par vēsturisko taisnīgumu un cieņu pret Latgali kā latviešu vēsturisko zemi, un aicina izvērtēt iespēju atstāt Varakļānu novadu kā atsevišķu pašvaldību.


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Kapusvētki Daugavpils novada draudžu kapsētās
Здравствуйте, а когда kapussvetki в Даугавпилсе на гривском кладбище? Sīkāk...
Daugavpilī pieauga simtgadnieku skaits
Tam minusotajam padoms.ja juns nepatik neviens mans komentars tak ludzu nelasiet.tak nav spiesta lieta.ir tak citi portali ko lasit.es personigi konentarus helasu vairs neviena portaaa..man tie neinteresee... Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Manai draudzenei berniba pagaja latgalee...ar kadu interesi es klausos vinas stastos..vina pec tehnikuma beigsanas tija nosuutita uz zemgali darbaa tur aprevcejas..bet lai kur cilveks hedzivotu latgaluesu sirsniba izpaludziba un krietnums nepazud. diakekts un latgaluesu daba .vinai tur ir zemes ipasums bet majas vairs nav un cilveki viens no otra dzivo vairaku km attalumaa..vina aizbrauc pue radiem uz kapusvetkiem..tie tur cienaa.apbrinoju tos cilvekus kuri apciemo savu dzimto novadu un vietu..to hedrikst sirdii pazaudet..jo tad tu pazaudee pats sevi. Sīkāk...
facebook draugiem
Top