Sestdiena,
2.marts 2024
Vārda dienas: Laila, Lavīze, Luīze, Федор Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Pasaulē

Saasinājušās Maskavas un Ukrainas pareizticīgo baznīcu attiecības

11.04.2023
Ukrainā paralēli cīņām frontē pēdējā laikā saasinājušās arī cīņas par pareizticīgo baznīcu. Kopš Krievijas vispārējā iebrukuma sākuma pērn februārī šobrīd 277 Ukrainas pareizticīgo draudzes ir pārgājušas no Maskavas patriarhāta vadībā esošās pareizticīgo saimes uz Ukrainas pareizticīgo baznīcas pakļautību, taču vēl joprojām 8505 pareizticīgo baznīcas Ukrainā atrodas Maskavas patriarhāta pakļautībā. Pēdējā laikā gan arvien vairāk un vairāk baznīcu draudzes pieņem lēmumus pāriet "ukraiņu pusē", taču šis process nav viegls un vienkāršs.

Pagājušās nedēļas nogalē Ukrainas pilsētā Kamjanecā-Podiļskā pat izvērtās sadursmes par Aleksandra Ņevska katedrāli. Šī draudze nupat ir nobalsojusi par aiziešanu no Maskavas patriarhāta pakļautībā esošās baznīcas uz Ukraiņu pareizticīgo baznīcu, taču, kad iedzīvotāji ieradušies pārņemt baznīcu, šī lēmuma pretinieki viņiem to lieguši. Vietējie mediji ziņo, ka pie katedrāles bija sapulcējušies vairāki simti cilvēku un sākušās pat sadursmes. Iedzīvotāju pulcēšanās tur notiek jau trešo dienu pēc kārtas.

Draudzes ļaudis prasa piekļuvi baznīcai, bet aptuveni 200 Maskavas patriarhāta pakļautībā esošās draudzes pārstāvji to liedz. Viņi stāv pie baznīcas, dzied lūgšanas un nelaiž tajā iekšā tos, kas pievienojušies Ukrainas pareizticīgo baznīcai.

Kamjaneca-Podiļska gan nav vienīgā pilsēta, kur notikušas šādas sadursmes. Arī Kijivas apgabalā Ļipovecas ciemā sestdien pie vietējās pareizticīgo baznīcas notikusi sadursme starp Maskavas patriarhāta pakļautībā esošajiem draudzes pārstāvjiem un Ukrainas pareizticīgo baznīcas draudzes pārstāvjiem. Draudzes vairākums lēmis pievienoties Ukrainas pareizticīgai baznīcai un 8. aprīlī ieradušies pārņemt baznīcu, taču sastapušies ar šī lēmuma pretiniekiem. Kā vēsta vietējie mediji, sadursmes laikā turpat pie baznīcas arī nomiris kāds 61 gadu vecs vīrietis – kā norādīts medijos, vīrietis gan miris no sirdslēkmes, nevis vardarbības dēļ.

Kopš pērnā gada 24. februāra, kad Krievija sāka pilna apmēra iebrukumu Ukrainā, visvairāk savu piederību mainījušas pareizticīgo draudzes, kas atrodas Kijivas apgabalā, arī Vinnicā Ukrainas vidienē un turpat blakus esošajā Hmeļņicka apgablā apgabalā, kur arī notika viena no sadursmēm. Savukārt Rivnas apgabalā nupat vietējā pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu vispār aizliegt Maskavas patriarhāta pārstāvjiem izmantot zemi šī apgabala teritorijā.

Maskavas patriarhāta pakļautībā esošo Ukrainas pareizticīgo draudzi apvij arī dažādi citi skandāli. Pēdējais saistīts ar Ukrainas vietējo žurnālistu pētījumu par to, ka virknei šīs baznīcas priesteru, svēto tēvu ir arī Krievijas pases.

Žurnālisti arī bija izpētījuši šo mācītāju saikni ar Krieviju pat pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, bet baznīca gan kategoriski noraidīja šo informāciju, ka šiem mācītājiem ir Krievijas pases.

Kijivas varas iestādes nolēmušas neatcelt komandanta stundu pareizticīgo Lieldienās, 16. aprīlī. Tā, kā parasti, sāksies pusnaktī un ilgs līdz pieciem no rīta. Līdz ar to arī baznīcām būs jāpielāgojas un jāpārceļ dievkalpojumi, kas parasti bija vēlās nakts stundās. Un šī nav vienīgā izmaiņa – saistībā ar draudžu pāriešanu Ukrainas pareizticīgo baznīcas pakļautībā daudzviet pirmo reizi Lieldienu dievkalpojumi notiks ukraiņu, nevis krievu valodā.

lsm.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Aizvadītajā gadā Daugavpilī reģistrēti 485 jaundzimušie, miris 901 iedzīvotājs un reģistrētas 459 laulības, informē Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļa.
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Izlozēti Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu kārtas numuri
Leduspuke gan nav parazite..un divanaa bezdot algu besanem.ziemas atvalinajums ir beidzies.jasak stradat ..meteni ir aizvaditi ziema nedaudz atkapusies atsaaksas tecet sulas..saseju seklinas stadu audzesanai .siltumnicaa.izklaidei paliks laika maz.sur tur vel palasu zinas un iekomenteju..saprotu ka esmu te aizssedejusies..ir tads teiciens..labak esi par maz nekaa par daudz..es jau butu paserfojusi interneta dziles..bet man to nezin kapec nelauj..tas ir mulkigi....mami milie lotgolisi dzivojiet veseli..neslinkojiet..katrs var atrast darbinu..bet galvenais lai tas patiktu.mans jaunais sadarbibas partners ir pavasaris...attaa..lai jums jauks un gaiss pavasaris. Sīkāk...
Izlozēti Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu kārtas numuri
Jaunus parazitus Sīkāk...
Daugavpils Centra poliklīnikā darbu sāk jauns endokrinologs
Может можно как-то
Pēteris Voicehovičs запретить заниматься врачебной практикой?
Sīkāk...
facebook draugiem
Top