Svētdiena,
14.aprīlis 2024
Vārda dienas: Gudrīte, Strauja, Мария, Марк, Юхим Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Pasaulē

Levits uzrunā EP aicina veicināt Ukrainas uzvaru

14.02.2023
Valsts prezidents Egils Levits otrdien uzrunā Eiropas Parlamenta (EP) deputātiem aicināja Eiropas valstis atbalstīt Ukrainu, lai veicinātu tās uzvaru cīņā ar Krievijas iebrucējiem.

"Šim karam jābeidzas ar Ukrainas uzvaru. Karu iesāka Krievija. Krievijai tas ir nekavējoties jābeidz un jāaizvācas no Ukrainas!" uzsvēra Levits.

Levits savā runā norādīja, ka pašlaik Ukrainai visvairāk ir nepieciešams militārais aprīkojums, lai uzvarētu karā. Taču tai ir vajadzīgs arī taisnīgums un nākotne Eiropā.

Levits teica, ka nepieciešams saukt pie atbildības tos, kas vainojami par šo agresiju, tādēļ jāveido speciāls tribunāls Krievijas agresoru tiesāšanai.

"Pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara mēs Eiropā piedzīvojam agresīvu karu. Tādēļ starptautiskām tiesībām uz to ir jāreaģē. Ir jābūt īpašam starptautiskam tribunālam, kas iztiesā šo agresijas noziegumu."

"Juridiski tas ir iespējams. Nepieciešama ir tikai politiskā griba," teica Levits. "Lai būtu pilnīgi skaidrs, ka agresīva kara uzsākšana ir noziegums un atbildīgie par to tiks saukti pie atbildības. Mēs neviens negribam dzīvot pasaulē, kur agresīvs karš būtu normalitāte."

Levits arīdzan aicināja izmantot iesaldētos Krievijas līdzekļus Ukrainas atjaunošanai.

Latvijas prezidents atzina, ka Eiropas Savienībai pašlaik ir jārēķinās ar Krieviju kā agresīvu valsti, jo autoritārais Krievijas režīms ir atkritis 200 gadu senā pagātnē, īstenojot 19. gadsimta imperiālistisko politiku, kurai raksturīga koloniālistiska un rasistiska domāšana.

"Romantiskie priekšstati par plašo krievu dvēseli lai paliek literatūras cienītājiem. Tas nevar būt vadmotīvs politiķiem, kuri ir atbildīgi par Eiropas drošību, par Eiropas nākotni," teica Levits.

Levits secina, ka Krievijas agresīvā ideoloģija apdraud Eiropas drošību, bet efektīva stratēģija Krievijas atturēšanai ir nopietna aizsardzības kapacitāte visās jomās.

Levits norādīja, ka Eiropas valstis un Rietumi kopumā nedrīkst atkārtot pagātnes kļūdas, kas izpaudās kā mērķtiecīga virzīšanās uz atkarību no Krievijas energoresursu piegādēm.

"Būtu arī labi pārdomāt, kā šāda kļūda vispār bija iespējama, neraugoties uz mūsu brīdinājumiem. Neapšaubāmi, domnīcās un politikas veidotāju aprindās sava loma bija t. s. "Putinsapratējiem" (Putinversteher), kā arī biznesa interesēm," atzina Levits.

Eiropas Parlamenta prezidente Roberta Metsola izteica pateicību Latvijai, kam bijusi liela loma Eiropas Savienības politikas veidošanā, reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu. Metsola arīdzan teica, ka Latvija ir cerību simbols, jo mūsu vēsture pierāda, ka nācijai ir pa spēkam atgūt brīvību.

Levits savā runā uzsvēra, ka šodienas Eiropas Savienībai nav centra un perifērijas.

"Šodien Eiropa tiek radīta un veidota Rīgā un Parīzē, Varšavā un Berlīnē, Bukarestē un Briselē, Prāgā un Romā. Visās Eiropas valstīs, visās Eiropas galvaspilsētās. Arī Oslo, Bernē, Londonā. Arī Kijivā," teica Levits.

Levits aicināja EP deputātus biežāk apciemot Latviju un tuvāk iepazīt mūsu valsti.

Klātesošie deputāti runas beigās piecēlās kājās un sveica Levitu ar aplausiem.

Levits uzrunāja EP deputātus četrās valodās: latviešu, angļu, vācu un franču.

Levits ir trešais Latvijas prezidents, kurš uzrunājis Eiropas Parlamentu. 2003. gadā to darīja Vaira Vīķe–Freiberga, bet 2009. gadā EP deputātus uzrunāja Valdis Zatlers.

lsm.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Mūžībā devies Daugavpils teātra režisors un aktieris Ivars Lūsis
Lidzjutiba tuviniekuem un vina radosaa darba cienitajiem Sīkāk...
Daugavpilī būs skatāms deju koncertuzvedums „Dūd rūku, mameņ!”
Forsi Sīkāk...
Nedēļas izskaņā atgriezīsies siltums
Supper Sīkāk...
facebook draugiem
Top