Pasaulē
Zemestrīcē Turcijā un Sīrijā vairāk nekā 3600 bojāgājušie
07.02.2023Spēcīga zemestrīce pirmdien sagrāvusi tūkstošiem ēku Turcijas dienvidaustrumos un kaimiņvalstī Sīrijā, un gājuši bojā vairāk nekā 3600 cilvēki, bet vairāki tūkstoši ir ievainoti, vēsta vietējie mediji. Zemestrīce un vairāki pēcgrūdieni notika naktī, un vēl par vienu zemestrīci tiek ziņots pēcpusdienā.
Pēc ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, zemestrīce, kuras stiprums bijis 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notikusi plkst. 4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika). Tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas.
15 minūtes vēlāk sekojis 6,7 magnitūdas stiprs pēcgrūdiens, bet pēc tam bijuši vēl apmēram 40 pēcgrūdieni. Pēc Turcijas seismologu datiem, pirmā grūdiena stiprums bijis 7,4 magnitūdas.
Pēcpusdienā plkst.13.24 pēc vietējā laika (12.24 pēc Latvijas laika) tiek ziņots par vēl vienu spēcīgu zemestrīci Kahramanmarašas provincē. Tās stiprums bijis 7,5 magnitūdas pēc Rihtera skalas, un Turcijas amatpersona norādīja, ka tas nav bijis pēcgrūdiens, bet atsevišķa zemestrīce.
"Šonakt plkst.4.17 mēs piedzīvojām gadsimta ļaunāko katastrofu kopš 1939. gada Erzinkānas zemestrīces. Zemestrīce, kuras epicentrs bija Pazarcikā, Kahramanmarašas provincē un pēc sākotnējām aplēsēm bija 7,7 magnitūdu stipra, bija jūtama ļoti plašā reģionā," sacīja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.
Sagruvušas tūkstošiem ēku Turcijas dienvidaustrumos un Sīrijā. Turcijas glābšanas dienesti ziņo, ka zemestrīcē gājuši bojā vismaz 2316 cilvēki. Bojāgājušie ir Adijamanas, Dijarbakiras, Kahramanmarašas, Malatjas, Osmanijes, Šanliurfas un vairākās citās provincēs.
Turcijā vairāk nekā 11 000 cilvēku guvuši ievainojumus.
"Šobrīd esam saņēmuši paziņojumu, ka sagruvušas 2824 ēkas. Mūsu darbinieki turpina strādāt uz vietas reģionā. Neraugoties uz bargajiem ziemas apstākļiem, uz zemestrīces reģionu tiek nosūtītas milzīgas glābšanas, medicīnas un meklēšanas komandas," pastāstīja Katastrofu un ārkārtas situāciju pārvaldības aģentūras vadītājs Junus Sezers.
Civilajiem lidojumiem slēgtas Kahramanmarašas, Gaziantepas un Hatajas lidostas.
Nodarīti postījumi Gaziantepas cietoksnim, kas ir UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.
Sīrijā apstiprinātais bojāgājušo skaits sasniedzis vismaz 1300, kopējam upuru skaitam abās valstīs sasniedzot 3616 cilvēkus.
Sīrijas teritorijās, ko kontrolē prezidenta Bašara al Asada režīms, gājuši bojā vismaz 593 cilvēki, bet 1411 guvuši ievainojumus. Savukārt nemiernieku kontrolētajās teritorijās gājuši bojā vismaz 700 cilvēki, bet ievainoti vairāk nekā 2000.
Tā kā zemestrīce notika naktī, kad cilvēki atradās mājās un bija aizmiguši, gaidāms, ka bojāgājušo skaits varētu būt vēl lielāks.
Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē. To intervijā Latvijas Radio norādīja arī Latvijas Universitātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs, ģeoloģijas zinātņu doktors Jānis Karušs.
Izdzīvojušie pastāstīja, ka tik spēcīgu zemestrīci viņi savā dzīvē nav pieredzējuši. Gaziantepas iedzīvotājs Erdems telefonsarunā ar aģentūru "Reuters" atzina, ka tik spēcīgu zemestrīci neesot pieredzējis savā 40 gadu ilgajā mūžā. Viņš arī teica, ka daudzi pilsētas iedzīvotāji ar automašīnām devušies uz klajākām vietām, kur nav ēku. Bažījoties par pēcgrūdieniem, līdzīgi rīkojas arī cilvēki citur zemestrīces skartajā reģionā.
Kāds vīrietis no Dijarbakiras pilsētas stāstīja par savām sajūtām.
"Es gulēju, kad sieva mani pamodināja. Zemestrīce bija ļoti spēcīga, mēs bijām ļoti nobijušies. Visapkārt bija briesmīgs troksnis. Pagāja gandrīz divas minūtes, līdz kratīšanas apstājās," kungs sacīja raidsabiedrībai BBC.
Simtiem cilvēku piedalās glābšanas un meklēšanas darbos. Turcijas iekšlietu ministrs Sileimans Sojlu sacīja, ka zemestrīces seku likvidēšanā ir iesaistīti visi iespējamie resursi. "Zemestrīce ir radījusi plašus postījumus. Stihijas skarto provinču gubernatori vada seku likvidēšanas darbus. Žandarmērija, policija, bruņotie spēki, ārkārtas dienesti, Turcijas Sarkanā Pusmēness organizācija un brīvprātīgo glābēju un meklētāju komandas no visas valsts ir nosūtītas uz katastrofas skartajiem reģioniem," sacīja Sojlu.
Valsts izsludinājusi ceturtā līmeņa trauksmes stāvokli. Turcijas valdība ir lūgusi ārvalstīm sniegt palīdzību meklēšanas un glābšanas darbos, kā arī zemestrīces radīto postījumu likvidēšanā. Azerbaidžāna, Nīderlande, Grieķija, Serbija un Zviedrija ir paziņojušas, ka nosūtīs uz Turciju savas glābēju komandas. Savas valsts palīdzību piedāvājis arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Savukārt ASV paziņojusi, ka sniegs Turcijai un arī Sīrijai visu nepieciešamo palīdzību. Tiesa, glābšanas darbus turpmākajās dienās varētu apgrūtināt sarežģīti laikapstākļi. Proti, Turcijas reģionā ap pirmās zemestrīces epicentru gaidāms stiprs lietus, savukārt dienā gaisa temperatūra būs tikai 3–4 grādi, bet naktīs tā noslīdēs krietni zem nulles. Gaidāms arī sniegs.
Zemestrīce bija jūtama arī Libānā, Izraēlā, Ēģiptē un Kiprā.
lsm.lv
Pievienot komentāru
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpils pilsētas svētki (PROGRAMMA)
Nu jaukus jums svetkus lotgolisi. Sīkāk...
Eiropas veselības nedēļa Daugavpilī
Sasmejos.man jau skiet ja eiropas veseliba balstas tijai yz vakcinesanas paxakumiem. Sīkāk...
Latvijai pietuvosies ciklons - palaikam līs, iespējams pērkona negaiss
Liist..nu beidzot valgme zemei ziedosam aabelem pukem un zemenem..ari cilvekam ko momocijis nogurdinosais sausais karstums...uudens dzivibas speks mums visiem. Sīkāk...