Piektdiena,
9.jūnijs 2023
Vārda dienas: Gita, Ligita, Ферапонт, Фотий, Нил Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Pasaulē

ES samits Kijivā – spēcīgs signāls Ukrainai un Krievijai

04.02.2023
Ukrainas galvaspilsētā Kijivā piektdien notiek Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas samits. Šī ir pirmā reize, kad šāds samits notiek aktīvas karadarbības pārņemtā valstī. Šī tikšanās tiek uzskatīta par spēcīgu signālu gan Ukrainai tās ceļā pretī ES, gan Krievijai.

Signāls Ukrainai un Krievijai


Kā ceturtdien pirms piektdienas samita paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena, tad apspriežamo jautājumu ir daudz, sākot ar dažādiem politiskajiem jautājumiem un beidzot ar Ukrainā notiekošo karu un Kijivas piedāvāto miera formulu tā izbeigšanai.

No savas puses Ukrainas amatpersonas paskaidrojušas, ka apspriesta tiks ekonomiskā sadarbība, brīvās tirdzniecības zona, asociācijas līgums un citi jautājumi, kas saistīti ar Ukrainas virzīšanos pretī ES.

Ukrainas vadība cer, ka jau šī gada otrajā pusē tiks uzsāktas iestāšanās sarunas un visu šo procesu varētu pabeigt jau divu gadu laikā.

Arī ES līderu un komisāru ierašanās klātienē ir ļoti spēcīgs signāls gan Krievijai, kas dažādos veidos cenšas traucēt Ukrainas eiroatlantiskās integrācijas centieniem, gan pašiem ukraiņiem, kuriem, pēc valsts prezidenta Volodimira Zelenska vārdiem, ir nepieciešams uzmundrinājums un iedrošinājums.

Līdzīgu viedokli pēc tikšanās ar ES augsto pārstāvi ārlietās Žuzepu Borelu pauda arī Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba: "Pirmo reizi vēsturē Ukrainas valdība un Eiropas Komisijas kolēģija sēžas pie viena galda, lai izietu cauri, vārda vistiešākajā nozīmē, visiem mūsu sadarbības punktiem. Un tas nozīmē ciešākas saites un sakarus starp Eiropas Savienību un Ukrainu, ne tikai institūciju, bet arī personīgajā līmenī.

Tas nozīmē lielāku Ukrainas integrāciju Eiropas Savienībā, vairāk sankciju pret agresorvalsti Krieviju. Tas nozīmē lielāku palīdzību no Eiropas Savienības un vēl spēcīgāku Ukrainas apņemšanos aizsargāt Eiropas vērtības un principus, padarot arī Eiropu spēcīgāku."

No Eiropas Savienības konkrētu apņemšanos maz

Līdz šim gan no ES puses tādu konkrētu solījumu un apņemšanos ir ļoti maz.

Piemēram, ir panākta vienošanās par vēl 15 000 ukraiņu karavīru apmācību, parakstīts saprašanās memorands atjaunojamās enerģijas jomā, panākta vienošanās par zinātniski pētnieciskās iniciatīvas "Horizont Europe" biroja atvēršanu Ukrainā, kā arī Ukrainas iekļaušana vairākās ES programmās, kas ļaus ukraiņu uzņēmējiem un aģentūrām piekļūt Eiropas fondu naudai un projektiem.

Nav gaidāma skaidrība par Ukrainas pievienošanos blokam
Iespējamā pievienošanās ES ir tas jautājums, kurā Ukraina gribētu saņemt kādu skaidrību un apstiprinājumu, taču, visticamāk, ka nāksies piedzīvot jau iepriekš prognozējamu vilšanos. Pat ja no ES vēl šajā gadā varbūt arī izdosies sagaidīt sākumu reālām iestāšanās sarunām, par drīzu iestāšanās perspektīvu runāt ir daudz pāragri.

No vienas puses, EK prezidente un citi Eiropas līderi apstiprina, ka Ukrainu gaida nākotne Eiropā. Ukraina jau ir tikusi un noteikti vēl tiks paslavēta par līdz šim paveiktajām reformām,

taču vēl pirms šī samita jau no dažām dalībvalstīm izskanēja apgalvojumi, ka ne par kādu "milzīgu vai nozīmīgu progresu" runāt vēl nevar.

Galu galā Ukraina kandidātvalsts statusu ieguva vien pirms pusgada un reformu izvērtējuma vēl nav bijis.

Otrkārt, viena no līdz šim visskaidrākajām prasībām ir kara neesamība. Kamēr karš nebūs beidzies, Ukraina nebūs Eiropas Savienībā. Taču to, kad beigsies karš un kāds būs tā iznākums, pašlaik neņemas prognozēt neviens. Pat ja karš beigsies, joprojām nevar prognozēt, cik lieli būs zaudējumi un ko prasīs postījumu novēršana un ļoti lielas daļas Ukrainas uzcelšana no jauna.

Vai šajā situācijā būs laiks turpināt uzsāktās reformas, un vai neradīsies kādi jauni izaicinājumi? To pašlaik ir grūti teikt. Daudzas valstis Eiropā varētu būt ieinteresētas šo integrācijas procesu nedaudz paildzināt, jo atbalsts Ukrainai tagad varētu būt tām izdevīgāks nekā Ukrainas drīza iestāšanās ES. Jo šāda dalība nozīmētu gan kohēzijas līdzekļu pārvirzīšanos, gan lielāku konkurenci lauksaimniecībā.

Taču šajā brīdī, nenoliedzami, šis samits ir ļoti svarīgs un arī tā vēstījums, īpaši jau Krievijai, ir īstajā laikā.

lsm.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
"Sarunas par Latgali un ne tikai" 1.raidījums
Nezinu kapec skatoties tai bildee man uznaca bwzgaligas skumjas..mani milie latgalisi visi atdusas latgales smiltajaa.tevs un vina vecaki..tikai tuksaa maaja atgadina man..reiz bija. Sīkāk...
"Sarunas par Latgali un ne tikai" 1.raidījums
Ak dievs...es skatos uz to majinu un to pariti.. kas visu pasaka bez vardiem..latgalitei muzigai but..ta ir mana omites majina.un tur sez mans opis ar omiti..protams bildee..un manaa dveselee muzigi. Sīkāk...
Mūžībā aizgājusi aktrise Lilita Ozoliņa
Lilita tu esi aizgajusi..bet paliksi atminaa ka viena mo skaistakajam un talantigakajam aktrisem..paldies par skaisto martu.ilgajaa celaa kapas.sievietes ideals.. laikmeti mainas..bet kautkas paliek nezudoss..dveseles skaistums...lai tavai dveselei viegls lidojums muzibaa..sakumam kam jaunam.ardievu. Sīkāk...
facebook draugiem
Top