Piektdiena,
13.februāris 2026
Vārda dienas: Malda, Melita, Виктор, Никита, Панас, Богдан, Иван Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Pasaulē

Pētniece: Arvien mazāk bēgļu grib atgriezties Ukrainā, un tam ir iemesli

27.02.2025
Kā rāda socioloģiskās aptaujas, arvien vairāk ukraiņu bēgļu vēlas palikt pagaidu uzturēšanās valstīs, taču šo valstu politika attiecībā pret bēgļiem ir dažāda. Turklāt Ukrainas varas pārstāvju neviennozīmīgā rīcība un paziņojumi izraisījuši ārzemēs dzīvojošo ukraiņu uzticības samazināšanos, intervijā LSM+ sacīja Lielbritānijas Karaliskā starptautisko attiecību institūta "Chatham House" eksperte Olha Tokarjuka.

Kā vēsta portāls Lsm.lv, kopš pilna mēroga kara sākuma no Ukrainas aizbraukuši ne mazāk kā seši miljoni iedzīvotāju. Valsts atjaunošanas ilgtermiņa perspektīvā tas rada virkni problēmu, kuras, iespējams, nāksies risināt, izmantojot imigrantus no trešajām valstīm, tomēr Ukrainas varas iestāžu prioritātei jābūt rīcībai, lai ukraiņi atgriežas, kā arī saglabāt saikni ar ukraiņiem ārzemēs, uzskata Olha Tokarjuka.

Trīs pilna mēroga kara gados Ukrainā atgriezusies daļa bēgļu, tomēr daudzi joprojām ir ārzemēs. Turklāt to, kas vēlas atgriezties dzimtenē, kļūst aizvien mazāk, norādīja pētniece.

"Pēc stāvokļa 2024. gada janvārī apmēram puse ukraiņu socioloģiskajās aptaujās atzina, ka viņi gribētu palikt tajās valstīs, kurās viņi pašlaik dzīvo. Vai vismaz pagaidām viņi neplāno atgriezties Ukrainā," uzsvēra eksperte.

Viņa pieļauj, ka nākamajās aptaujās šis rādītājs tikai palielināsies:

"Protams, cilvēki grib zināmu noteiktību, viņi integrējas pagaidu uzturēšanās valstīs, sāk tās uzskatīt par pastāvīgās uzturēšanās valstīm, īpaši cilvēki ar bērniem."

Ir arī cilvēki, kuri kara dēļ Ukrainā zaudējuši mājokli un tuviniekus, viņiem principā nav, kur atgriezties, piebilda Olha Tokarjuka.

No otras puses, pēc viņas domām, ir svarīga to valstu politika, kuras uzņem bēgļus: "Vairākums no tām, jau sākot pagaidu aizsardzības programmas, paziņoja, ka šīs programmas būs pagaidu, un, tiklīdz Ukrainā būs noslēgta miera vienošanās, tiklīdz Ukrainā beigsies karš, ukraiņiem būs jāatgriežas savā valstī."

Eksperte norādīja, ka dažas valstis šo politiku mīkstinājušas, ļaujot Ukrainas pilsoņiem pāriet uz citiem vīzu tipiem, tomēr daudzās valstīs to izdarīt ir ļoti grūti.

"Viena no tādām valstīm ir Lielbritānija. Tur ir apmēram 200 tūkstoši ukraiņu, kas atbraukuši pēc pilna mēroga iebrukuma sākuma. Pēc pagājušā gada aprīlī veiktajām aptaujām, vairāk nekā 60% ukraiņu gribētu palikt Lielbritānijā, viņi neplāno atgriezties Ukrainā. (...) Pašlaik pieteikumus iesniedz cilvēki, kuri uz šejieni atbrauca pirmie, pirms trim gadiem, un pagaidu aizsardzība tika piešķirta uz pusotru gadu, tomēr Lielbritānijas valdības pozīcija ir pietiekami noteikta – paejot šim pusotram gadam, ukraiņiem jāatgriežas Ukrainā, ja viņi nevar pāriet uz citiem vīzu tipiem, ko Lielbritānijā izdarīt ir ļoti sarežģīti," norādīja Olha Tokarjuka.

Pēc viņas domām, vairākumam ukraiņu bēgļu nav izdevies izpildīt nosacījumus, lai saņemtu pastāvīgas uzturēšanās statusu Lielbritānijā.

Tikmēr Ukrainā izveidota Nacionālās vienotības ministrija, kuras uzdevums ir stimulēt ārzemēs esošos ukraiņus atgriezties dzimtenē, "taču no savām sarunām ar ukraiņu bēgļiem maniem pētījumiem un rakstiem pat pēdējās nedēļās redzu, ka ir daudz skepses attiecībā pret šo ministriju. Cilvēki teic, ka nesaprot, ar ko tā nodarbosies, viņi neuzskata, ka kāda jaunizveidota ministrija spēj stimulēt ukraiņus atgriezties mājās. Viņi teic, ka, iespējams, efektīvāk būtu bijis novirzīt šos līdzekļus un resursus, lai sniegtu palīdzību cilvēkiem, kuri Ukrainā zaudējuši savu mājokli, lai garantētu ukraiņu iekārtošanos darbā pēc atgriešanās, lai atvieglotu pieaugušo un bērnu reintegrēšanos Ukrainas sabiedrībā. Un zināmu nospiedumu atstāj arī noteikta pretrunīga retorika, kas skanējusi no Ukrainas amatpersonām, un prezidenta Zelenska izteikumi viņa Jaungada uzrunā, kad viņš pretnostatīja, kā uzskatīja daudzi ukraiņi ārzemēs, bēgļus un pilsoņus. It kā bēgļi nebūtu pilnā mērā Ukrainas pilsoņi, it kā cilvēki, kas atstājuši Ukrainu, nebūtu dzīvojuši zem Krievijas bumbām, apšaudēm."

Uzticību Ukrainas iestādēm mazināja arī tās pārstāvju aicinājumi ārvalstu valdībām pārtraukt sociālo palīdzību bēgļiem, kā arī jauni normatīvie akti par konsulāro pakalpojumu sniegšanu ārzemēs vīriešiem.

Tas viss licis daudziem ukraiņiem ārzemēs šaubīties par to, cik patiesi ir Ukrainas varas nodomi panākt, lai līdzpilsoņi atgriežas, tieši ar stimulēšanas metodēm, nevis piespiežot, par darba un mājokļu pieejamību Ukrainā pēc atgriešanās, kā arī par to, ka sabiedrībā nav stigmatizācijas.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-2 /2)
В Англии-английский язык! 08.03.2025 23:41
Чего бояться? Никакой стигматизации не будет,если эти добровольные репатрианты в общении с ветеранами этой войны не допускают действий,которые ставили бы под сомнение важность украинского языка.
Империя рухнула! 16.03.2025 13:25
Песни и танцы давай!:Мой адрес-не дом или улица. Мой адрес-Европейский Союз!"
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vidējā gaisa temperatūra janvārī bija mīnus 11 grādi, vidējā apkures maksa Daugavpilī - 2,35 eiro par kvadrātmetru.
Apspriest
Aptauja
Jaunākie komentāri:
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā ar bezmaksas gidu
Kuram es nelaujot runat???..jasmejas.ir tik daudz portalu kuros var plutit no Rita lidz vakaram...ar manu pasapzinu vis kartibaa..un atpusos es portalos tikai tad kad velos un ir laiks.tur kur neviena nav.nevuenu netraucejot..vai tas kadam traucee?? Sīkāk...
“Daugavpils satiksme” papildina tramvaju vadītāju štatu
Bet ja pilsetaa cilvekam nav darba..un vinam nav citas iesoejas jaapoesajas par tramvaja vaditaju..bet ja vins nav parliecibats par savam spejam..jamekle cits darbs.. Sīkāk...
“Daugavpils satiksme” papildina tramvaju vadītāju štatu
Es neesmu tehnikas cilveks un par tramvaja vaditaju nepieteiksos..un vispar es neesmu vaditaja nevienaa jomaa un nekad negribetu but...no kura laika meza laumas vadiis tramvaju..ja no pilsetas beg uz mezu kaa velns no krusta..mezss ta ir mana paradize..ja tur ir nelielas kudras purva baaniisa sliedes.pa kuram reizem mo meza es naku majas..ar lielu ogu mugursomu..
Sīkāk...
facebook draugiem
Top