Trešdiena,
31.maijs 2023
Vārda dienas: Alīda, Jūsma, Андрей, Александра, Фаина, Юлия, Петр, Павел Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Kultūra

Pasniegtas “Boņuks 2022” balvas

06.03.2023
Latgales vēstniecībā GORS, 4. marta vakarā notika svinīgā Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” pasniegšanas ceremonija, kur tika godināti desmit balvas ieguvēji – spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības 2022. gadā, kā arī pasniegta balva par mūža ieguldījumu fotomāksliniekam Igoram Pličam.

Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” par paveikto pērn ieguvusi biedrība “LgSC”, Daugavpils teātra izrāde “Sprīdītis”, grupa “Tautumeitas” ar dziesmām un videoklipiem no albūma “Skrejceļš”, iestudējums “Muols”, Ligijas Purinašas dzejas krājums “pierobežas”, mūsdienu latgaliešu literatūras podkāsts “Puslopys”, Nautrēnu pagasta karte latgaliski, pirmais latgaliešu seriāls “FATI”, Valentīna Lukaševiča eseju krājums “Casnāgu maizeitis” un mācību kurss “Latgaliešu rakstu valoda” platformā “Tava klase”.

Pateicoties latgaliešu kultūras ziņu portālam lakuga.lv un Latvijas sabiedrisko mediju portālam lsm.lv, no 20. februāra līdz 1. martam ikviens gribētājs varēja balsot par savu simpātiju. Šogad sabiedrība ir lēmusi, ka 2022. gada simpātijas balvas – “Žyks” – saņēmējs ir Ivetas Seimanovas darbu izstāde “Lobs ar lobu sasatyka”.

Balvas pasniegšanas ceremoniju vadīja aktieris Jānis Kronis. Skatītājus klātienē un LTV1 translācijā priecēja grupas “Bez PVN” un čellists Valters Pūce, “Tautumeitas” un Renārs Kaupers, ”Latgalīšu Reps”, mūziķi Ūga un Arturs Skutelis, bērnu grupa “Rupuči”, folkloristi Ēriks Zeps un Julgī Stalte, kā arī piedzīvots Māra Briežkalna kvinteta albuma “Latgalian Evergreens” prezentācija kopā ar dziedātāju un koklētāju Birutu Ozoliņu.

Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā godināts fotomākslinieks, fotovēsturnieks, Latgales fotogrāfu biedrības dibināšanas iniciators un priekšsēdētājs Igors Pličs.

Viņš ir fundamentālās grāmatas “Latgales fotogrāfi laika ritumā XIX—XXI gadsimtā” (2021) idejas un koncepta autors. Grāmatā ir apkopota informācija par vairāk nekā 344 Latgalē strādājošiem fotogrāfiem, pāri par 2000 fotogrāfijas no 1858.gada līdz pat mūsdienām. Latgale ir vienīgais Latvijas novads, par kuru iznācis šāds enciklopēdisks vākums. Par šo nozīmīgo veikumu Igors Pličs un viņa skolotājs, fotovēsturnieks Pēteris Korsaks saņēma latgaliešu kultūras gada balvas Boņuks 2021 balvas nomināciju. Igora Pliča darbi pazīstami visā Latvijā un pāri tās robežām gan no izstādēm, gan no Latgales kultūras vēsturei nozīmīgām kultūrvēsturiskajām monogrāfijām": "Latgales rakstu gaismā", "Ai, māte Latgale", "Latgales kultūras vēsture", "Latvijas Luterāņu dievnamu šodiena", "Es dziedāšu par tevi", "Latgale un tās ļaudis". Viņš ir līdzdarbojies, izdevis vai ilustrējis 25 grāmatas, nozīmīgākās no tām - "Latgale fotogrāfijās" (2013), "Latgalietis XXI gadsimtā" (2017).

Video par mūža ieguldījuma balvas saņēmēju Igoru Pliču

Šogad tika iesniegti 125 pretendentu pieteikumi, kurus izvērtēja žūrijas komisija, tās sastāvā iekļaujot gan iepriekšējo gadu balvu saņēmējus, mediju pārstāvjus, balvas rīkotāju pārstāvjus, latgaliskās kultūras sabiedriskos aktīvistus un attiecīgo sfēru pieaicinātos ekspertus, kuru ikdiena nav saistīta ar latgalisko kultūru. Kā pretendentu vērtēšanas kritēriji arī šoreiz tika izvirzīti gan pretendenta snieguma kvalitāte, aktivitāte visa gada laikā, reģionā, valstī vai plašākā mērogā raisītā rezonanse, latgaliskums un/vai Latgales kultūras vērtību nešana, pretendenta ilgtspēja – ietekme uz latgaliskās kultūras procesiem nākotnē.

Ar visu 30 balvas nominantu sarakstu var iepazīties TE

Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” pirmo reizi tika pasniegta 2009. gadā, bet kopš 2013. gada balvu rīko Latgales vēstniecības GORS komanda, sadarbojoties ar biedrību “Partitūra”. “Boņuks 2022” norisi atbalsta Eiropas Reģionālais attīstības fonds, Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar A/S “Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu, kā arī Balvu novada pašvaldība, Krāslavas novada pašvaldība, Līvānu novada pašvaldība, Preiļu novada pašvaldība, Rēzeknes pilsētas dome un Rēzeknes novada pašvaldība.

daugavpilszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpils pilsētas svētki (PROGRAMMA)
Nu jaukus jums svetkus lotgolisi. Sīkāk...
Eiropas veselības nedēļa Daugavpilī
Sasmejos.man jau skiet ja eiropas veseliba balstas tijai yz vakcinesanas paxakumiem. Sīkāk...
Latvijai pietuvosies ciklons - palaikam līs, iespējams pērkona negaiss
Liist..nu beidzot valgme zemei ziedosam aabelem pukem un zemenem..ari cilvekam ko momocijis nogurdinosais sausais karstums...uudens dzivibas speks mums visiem. Sīkāk...
facebook draugiem
Top