Ceturtdiena,
1.Decembris 2022
Vārda dienas: Arnolds, Emanuels, Платон, Роман Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Kultūra

Cilvēki ir Latvijas gods - Inguna Kokina

18.11.2021 Anna Luīze Ruskule Valsts svētku noskaņās 10. novembrī  Valsts prezidents un Ordeņa kapituls piešķīra augstākos Latvijas valsts apbalvojumus par sevišķiem nopelniem Latvijas labā. Par Atzinības krusta komandieri kļuva Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” direktore un arhitekte Inguna Kokina. Ar skolas direktori sarunājamies tikko pabeigtajā Saules skolas jaunajā korpusā, kur nākamnedēļ atgriezīsies audzēkņi, kas tā tik liek priecāties par mākslu, izglītību un arhitektūru. Šeit varētu nākt kā uz muzeja izstādi. Gleznas uz sienām un pati skola kā māksla tās plašākajā izpausmē.

Mēs esam raduši redzēt jau rezultātu un attiecīgi to vērtēt un novērtēt, bet kas tad ir tā neredzamā daļa, ko nes šis skaistais skolas projekts un ceļš uz valsts līmeņa atzinumu? “Aiz jebkura pagodinājuma un apbalvojuma ir ieguldīts darbs, ir komanda. Ir arī diez gan skaidra vīzija, ko mēs gribam sasniegt,” tā Inguna Kokina. Saules skolas kvartāls ir vieta, kur arhitekte varēja apvienot visu, ko šo pēdējo 30 gadu laikā, dzīvojot Daugavpilī, ir darījusi.

“Biju starp to komandu, kura 1992. gadā sāka veidot Saules skolu bijušās izpildkomitejas ēkā. Laikam tas bija liktenis.” Daugavpilī sāka strādāt kā jaunā arhitektūras speciāliste, tad Saules skolā kā vides mākslas nodaļas vadītāja, kas bija lieliska iespēja veidot skolu kā Lietišķās mākslas vidusskolu ar fantastisku komandu, attiecīgi vēlāk darbs kā pilsētas galvenajai arhitektei. Taču 2014. gadā, kad skolā bija zināmas pārmaiņas, tika izsludināts konkurss uz direktores amatu.

“Tā bija vieta, kur es vēlējos strādāt. Šeit savienojas mākslas skolas ideja un iespēja strādāt vēsturiskajā kultūrvidē. Ir kāds mirklis, kad ir iespējamas līdz šim neispējamas lietas. Tā arī notika,” pauž direktore, uzsverot tolaik iespēju pretendēt uz ES finansējumu kultūrizglītības iestāžu attīstībai. Visas lietas saslēdzās un ar domes atbalstu bija iespēja izvirzīt ideju, ka skola tiek veidota kā kompetences centrs, un tiek veidota arī jauna infrastruktūra vēsturiskajā kontekstā.

Arhitektes pieskāriens Saules skolas tapšanā

Jebkurš projekts sākas ar projektēšanas uzdevumu. Projektā vienmēr ir jāsaista objekta funkcionalitāte ar to, kā šis objekts “ierakstās” pilsētvidē? Ja vēl klāt nāk kāda ideja vai simbols [Saule], tad tas viss mijiedarbojas savā starpā.

Inguna atzīst, ka vieta, kur tapa jaunais korpuss, bija arī pilsētbūvnieciski sarežģīta ar Daugavas ielu, kas “iet garām” Saules skolai no Vienības tilta puses. “Es, esot vēl pilsētas arhitektei, ik pa laikam pieslēdzos šim projektam, taču šobrīd, direktores amatā, bija iespēja būt būvniecības procesā no sākuma līdz šim brīdim," atzīst Inguna. Veidots projektēšānas uzdevums, izsludināts pirmais nopietnais arhitektūras metu konkurss pilsētā, organizējot to ar Latvijas Arhitektu savienību.

Pieteicās 6 arhitektu biroji

“Tam laikam tas bija liels arhitektu skaits. Brīnišķīga sajūta saņemt tādu dāvanu! Tev ir sešas projekta idejas un visas labas,” Saules skoles direktore pauž pārliecināti, ka ne reizi nav nožēlojuši, izvēloties projektēšanas biroju “MARK arhitekti”. Autoriem projektu izdevās atrisināt gan funkcionāli, gan atrast metaforu, kas tika nosaukta par “Saules vainagu”, gan veidot apbūvi ap iekšējo pagalmu, radot tādu “savu” izglītības kvartālu, pilsētiņu pilsētā.

Trīs gadus ilga būvniecības darbi – ar domes speciālistem un arhitektiem uzturējām darbību, lai nepazaudētu galveno ideju, panākt labu būvniecības kvalitāti un atrisināt nepieredzētus projektus, piemēram, dekoratīvo fasādi, kas skatās uz Daugavu. Rezultāts ir pietiekoši mūsdienīgs. Inguna ar gandarījuma sajūtu pauž: “Man kā arhitektei process bija ļoti interesants. Arī skolēniem atnākot uz skolu, ir iespēja novērtēt kā funkcionāli darbojas iecerētais projekts”.

Valsts kanceleja atzīmēja, ka apbalvojumi tiek piešķirti cilvēkiem, kuri augsti profesionāli, īpaši pašaizliedzīgi un drosmīgi ir veikuši amata pienākumus līdz šim nebijušas Covid-19 pandēmijas laikā. Būtiskākais pandēmijas laikā, kā uzsver Saules skolas direktore, bija komandas darbs – skolas audzēkņi, pasniedzēji, koltektīvs, kas darīja visu iespējamo un neiespējamo. Tā nav tikai vidusskola un teorētiskie darbi, bet arī amata prasmes un diplomdarbi, kurus ir jārādā un jādemonstrē. Darbs bija milzīgs, taču katram mākonims ir zelta maliņa.

Inguna atzīst, ka pandēmija ļāva pabeigt būvniecības projektu: “Mūsu mērķis bija radīt vidi, kur jaunieši justos kā mājās, lai būtu motivācija atgriezties”. Saules skolas ēka tika nodota ekspluatācijā 2020. gada beigās un attiecīgi šis pus gads līdz vasarai sniedza iespēju mierīgi iekārtot ēku, saliekot visu pa plauktiņiem. Tā bija viena no pandēmijas zelta maliņām.

Sieviete politikā vai sieviete arhitektūrā?

“Ir lietas, kas vieno. Abās jomās ir jābūt skaidrai vīzijai par potenciālo rezultātu,” atzīst Inguna. Sarunas gaitā tiek uzsvērta arī atšķirība starp deputāta darbu pašvaldībā vai darbu parlamentā. “Pašvaldībā deputāta darbu vērtē pēc tā, kas tika izdarīts un pēc ikdienas darba, tāpēc ir vieglāk pārliecināt par konkrētām lietām. Otrkārt, nav kur noslēpties, visi tevi redz!” tā Inguna par deputāta darbu pašvaldībās.
Inguna izsakās, ka viņai paveicās, [lai gan vairāk pelnīti] un pavasarī konkursa “Sieviete arhitektūrā, būvniecībā un dizainā”  žūrija piešķīra apbalvojumu/ titulu – “Sieviete – arhitektūras veicinātāja”. Arhitektes pieredze ļāva redzēt projekta konceptu un veicināt to rezultātu uz gatavu Saules skolu.

Kā deputāte – vai saņemtu apbalvojumu?

“Visticamāk, ka nē. Taču tas, ko es centos darīt, kad biju pašvaldības deputāte, to es daru arī šobrīd, esot Pilsētbūvniecības un vides komisijā, es cenšos, lai deputāti un kolēģi ieklausītos profesionāļu viedoklī un domātu ilgtermiņā,” tā akcentē Inguna. Lieki piebilst, ka tā lielākoties ir arī šī brīža problēma plašākā kontekstā – ieklausīties profesionāļos un domāt ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā.

Lielākais lolojums pilsētā

Saules stāsts ir tas “kad kaut kam tiešām tici, tad visa pasaule sadodas rokās, lai tas tiktu realizēts”. Savukārt otrs projekts – Cietoksnis, kas Ingunai ir tuvs un mīļš. 2007. gadā ar kolēģiem izstrādāja Cietokšņa detālplānojumu jeb attīstības vīziju. Tad jau tika iekļauts, ka būs Rotko centrs, kultūras zona, kas saistīta ar Nikolaja ielas apbūvi, Pulverpagrabu, 8. Bastionu. Mērķis bija radīt Cietokšņa vidi vizuāli kvalitatīvāka, taču saglabājot respektu pret kultūras mantojumu, kas pamazām arī realizējas. “Šobrīd Cietoksni pārstāv spēcīga un radoša komanda, tāpēc prieks, ka bija iespēja būt klāt tā attīstības procesā, tā sarunas noslēgumā atklāj Inguna Kokina.

Ko vēl vēlētos redzēt Daugavpilī? Daugavpili kā Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027.

Daugavpilsziņas.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Agris 21.11.2021 12:40
????????UZMANIBU IPASNIECES ZALU RAZOTAJAS OLAINFARM APRAKA OMITI JO NEATRADA ZALES BET TAGAT MEIGINA IESMERET MAN GAN TEV.....????????????????????????????????????


Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūlija siltumenerģijas tarifs Daugavpilī sastāda 90,64 EURMWh.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Jaunākie komentāri:
Premjers pieļauj ES naudas izmantošanu sadales tarifa kompensēšanai
Es neticu nevienam Karina vardam..tik daudz melots.. Sīkāk...
Kaida ir Latgolys garša
Nu un kada ir latgales garsa..pieticiga un siiksta..tada pati ka lotgolisu smakovka..vot neiznak aizbraukt ciemos.ieraut smakovku.jo losenite iwsnigusi buudaa.spej tik skuret sniegu..runaa ka lotgolisi iesnigusi lidz pautiem...vai ta taisniba ko.sogad ziema bus gara...losenite iemacis lotgolisiem cep leismales cepelinus..ui cik tie gardi..tikai veselu spaini bulbu vajag.es tos nomizoju un samalu kombainii..un no tas cietas masas pieliekot sali veidoju miklu.sulaa.nomostajas sterkelis var nedaydz to pielikt..tad panemu biezpienu samicu pueberu sali puelueku saceptu spekiti ar sipoluem un kimenes.pueberu.nedaudz leduskapii atdzeseju..veidoju no miklas placenisus un viduu ielieku pildijumu malinas aizspuezu veidojot virtenus..lieku sakarsetaa ella un varu brunyus skraukskigus..karstus ed ar krejumu.uh cik fmgardi.nenoesties.izmeginiet..ziema ir gara..un tals cels lidz pavasarim.jaiztur. Sīkāk...
Prezidents svētkos novēl tautas spēku apzināties arī ikdienā
Kur palicis mans smukulitis elksnins ar savu apsveikumu..ka reti redzams. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top