Sestdiena,
2.Decembris 2023
Vārda dienas: Meta, Sniedze, Илларион, Варлам, Йосип Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Svētku galvenā karaliene - eglīte

03.10.2022
Kas gan būtu svētki bez svētku eglītes? Eglīte tiek rotāta katrā mājā, bieži vien cilvēku pagalmos, pilsētas centrā, kā arī dažādās publiskās vietās. Ziemassvētku eglīte ir viens no galvenajiem svētku simboliem, kas ir tradīcija gandrīz ikvienam cilvēkam pasaulē. Bet, kur radās šī tradīcija un kāpēc mēs katru gadu rotājam eglīti?

Kur radās Eglītes rotāšanas tradīcija?

Lai gan Ziemassvētki ir svētki, kas lielā mērā saistīti ar ticību un kristietību, Ziemassvētku eglītes pirmsākumi meklējami senākā vēsturē. Mūžzaļie koki un dažādi augi tradicionāli tika izmantoti, lai svinētu Ziemas svētkus tūkstošiem gadu senā pagātnē. Tie tika izmantoti, lai rotātu savas mājas ziemas saulgriežos (kas pēc kalendāra ir 21. decembris). Šāda veida mūžzaļie dekori tika izmantoti, jo cilvēki ticēja, ka tie spēj pasargāt no raganām, spokiem, ļauniem gariem un no slimībām. Tomēr joprojām nav skaidrs, kad eglīte pirmo reizi tika izmantota kā Ziemassvētku simbolika, bet ir minējumi, ka tas varēja notikt pirms vairāk nekā 1000 gadiem Ziemeļeiropā.

Ziemassvētku eglītes simbolika

Ziemassvētku eglīšu rotāšana cēlusies no tradīcijas izrotāt eglīti jeb “Ziemassvētku piramīdu” ar piparkūkām, svecēm un dažādiem citiem rotājumiem, lai atdarinātu Jēzus dzimšanas stāstu. Bet, neatkarīgi no eglītes izcelsmes, mūsdienās Ziemassvētku eglīte simbolizē vairākus svarīgus Ziemassvētku aspektus, tādus kā:

●     Dāvināšanas prieks un dāvanu apmaiņa;
●     Dabas ienešana mājās un tās loma mainīgajos gadalaikos;
●     Mūžīgā dzīve un simbolika, ar šiem simboliem tiek rotāta eglīte.

Ko izmantot svētku eglītes rotāšanai?

Mūsdienās ir ļoti daudz dažādu eglīšu rotājumu. Piedāvājumā ir viss - sākot ar klasiskajām stikla bumbām un beidzot ar moderniem rotājumiem. Eglīšu virtenes ir neatņemama svētku sastāvdaļa. Šādas virtenes tiek izmantotas vienmēr, lai padarīti eglīti košu un greznu diennakts tumšajā laika periodā. Aizvien populārāki paliek arī dabīgie rotājumi un pašu veidotas lietas, piemēram, lielu popularitāti ir ieguvušas kaltētas apelsīnu ripiņas un dažādi koka dekori. Protams, nedrīkst aizmirst arī par čiekuriem un dažādiem meža “tradicionālajiem” rotājumiem. 

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Divu krastu radio raidījums “Latgales SEZ biznesam”
Jauki katra laba zina latgalites ekonomikas attistibaa un cilveku modarbinatibas jautajumos priecee..protams visi nevar un negrib varbut klut par suvejiem bet vismaz ir piedavats darbs un iespeja..lai cilveki izdzivotu ..lai veicas. Sīkāk...
Kādas ir ilgtermiņa auto nomas priekšrocības?
Man ir auto bmw un busins tirgum un no jums neko nenomasu.. Sīkāk...
Kādas ir ilgtermiņa auto nomas priekšrocības?
Palasot vardoso portalu zinas..jutu ka arvien vairak neko vairs negribu lasit..arvien vairak garigi un fiziski attalinos no sii laikmeta divainas filosofijas.visas izpausmes..kura ir pretrunaa..ar cilveces pastavesanas morales pamatiem. Sīkāk...
facebook draugiem
Top