Trešdiena,
7.jūnijs 2023
Vārda dienas: Arnis, Gaida, Иван Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Svētku galvenā karaliene - eglīte

03.10.2022
Kas gan būtu svētki bez svētku eglītes? Eglīte tiek rotāta katrā mājā, bieži vien cilvēku pagalmos, pilsētas centrā, kā arī dažādās publiskās vietās. Ziemassvētku eglīte ir viens no galvenajiem svētku simboliem, kas ir tradīcija gandrīz ikvienam cilvēkam pasaulē. Bet, kur radās šī tradīcija un kāpēc mēs katru gadu rotājam eglīti?

Kur radās Eglītes rotāšanas tradīcija?

Lai gan Ziemassvētki ir svētki, kas lielā mērā saistīti ar ticību un kristietību, Ziemassvētku eglītes pirmsākumi meklējami senākā vēsturē. Mūžzaļie koki un dažādi augi tradicionāli tika izmantoti, lai svinētu Ziemas svētkus tūkstošiem gadu senā pagātnē. Tie tika izmantoti, lai rotātu savas mājas ziemas saulgriežos (kas pēc kalendāra ir 21. decembris). Šāda veida mūžzaļie dekori tika izmantoti, jo cilvēki ticēja, ka tie spēj pasargāt no raganām, spokiem, ļauniem gariem un no slimībām. Tomēr joprojām nav skaidrs, kad eglīte pirmo reizi tika izmantota kā Ziemassvētku simbolika, bet ir minējumi, ka tas varēja notikt pirms vairāk nekā 1000 gadiem Ziemeļeiropā.

Ziemassvētku eglītes simbolika

Ziemassvētku eglīšu rotāšana cēlusies no tradīcijas izrotāt eglīti jeb “Ziemassvētku piramīdu” ar piparkūkām, svecēm un dažādiem citiem rotājumiem, lai atdarinātu Jēzus dzimšanas stāstu. Bet, neatkarīgi no eglītes izcelsmes, mūsdienās Ziemassvētku eglīte simbolizē vairākus svarīgus Ziemassvētku aspektus, tādus kā:

●     Dāvināšanas prieks un dāvanu apmaiņa;
●     Dabas ienešana mājās un tās loma mainīgajos gadalaikos;
●     Mūžīgā dzīve un simbolika, ar šiem simboliem tiek rotāta eglīte.

Ko izmantot svētku eglītes rotāšanai?

Mūsdienās ir ļoti daudz dažādu eglīšu rotājumu. Piedāvājumā ir viss - sākot ar klasiskajām stikla bumbām un beidzot ar moderniem rotājumiem. Eglīšu virtenes ir neatņemama svētku sastāvdaļa. Šādas virtenes tiek izmantotas vienmēr, lai padarīti eglīti košu un greznu diennakts tumšajā laika periodā. Aizvien populārāki paliek arī dabīgie rotājumi un pašu veidotas lietas, piemēram, lielu popularitāti ir ieguvušas kaltētas apelsīnu ripiņas un dažādi koka dekori. Protams, nedrīkst aizmirst arī par čiekuriem un dažādiem meža “tradicionālajiem” rotājumiem. 

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Jūnijā PAS “Daugavpils siltumtīkli” siltumapgādes tarifs sastādīs 85,33(EUR/MWh, bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Cik bieži Jūs lietojat sociālos tīklus?
Jaunākie komentāri:
Jānis Stībelis izdod jaunu dziesmu
Ja si dziesma viegli naca un viegli aizies..ka viendienite..atminaa nepaliekosa muzika ko otro reizi klausities negribetu..skiet ka latvijaa vairs nav ne labu komponistu he dziedataju..tapec ari eirovizijas mums neveicas. Sīkāk...
Veselību veicinošu pārgājienu cikls Augšdaugavas novadā
But kopaa ar dabu ir vienkarsi fantastiski..man patik vienai doties pargajienaa..uz meziwm purviem.jo tikai divvientulibaa tu spesi saskatit un sajust tas skaistumu varenibu dzivigumu gusi mieru un harmoniju ilgam laikam..lai tev izdodas atpusties kopaa ar draugiem vai vienam briniskigaa pargajienaa.pa dinaburgas takam. Sīkāk...
Daugavpilī sumināja zelta kāzu jubilārus
Nu ko lai saka...ruugts..muuza garumaa. Sīkāk...
facebook draugiem
Top