Pirmdiena,
25.Oktobris 2021
Vārda dienas: Beāte, Beatrise, Кузьма, Мартин Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Vasaras svētki, kuros sajaukušās kristīgās un latviskās tradīcijas

25.05.2021
Latviešu gadskārtu kalendārs ir pilns ar svētkiem šķietami katrai situācijai senā latvieša gadā. Lai gan šķiet, ka svētki pēc nosaukumiem ir daudz un dažādi, patiesībā to mērķi ir ļoti līdzīgi. Latvieši bija zemnieki un atzīmēja ar zemes apstrādi un labības ražošanu saistītu gadskārtu pāreju. Viņi to darīja ticot, ka tradīciju piekopšana ir priekšnoteikums veiksmīgai zemes apstrādei un bagātīgai ražai. Arī izpildījums bija līdzīgs – svētku tradīcijās vienmēr būtiska vieta bija dziedāšanai un bagātīgi uzklātam galdam. Katriem svētkiem ir savi raksturīgie ēdieni, kuri bija vieglāk sagatavojami konkrētā gadalaikā.

Mūsdienās daudzas no šīm gadskārtu tradīcijām ir savijušās kopā ar kristīgās baznīcas tradīcijām. Latvieši kļuva par kristiešiem pirms aptuveni 800 gadiem, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka tik ilgā laika posmā svētki un to nozīme sāk saplūst. Tieši šāda situācija ir Vasarsvētkiem. Tie ir gan izteikti kristiešu svētki, gan latvieši izsenis tajā laikā ir atzīmējuši arī pavasara atnākšanas laiku. Daudzu simtu gadu laikā šo svētku svinēšana savijusies kopā.  

Kas ir Vasarsvētki
? Baznīcā tie ir trešie svarīgākie svētki pēc Lieldienām un Ziemassvētkiem. Tos atzīmē 15 dienas pēc Lieldienām, atzīmējot laiku, kad Svētais Gars nolaidās pie Kristus mācekļiem piecpadsmitajā dienā pēc Kristus nāves. Galvenā svētku morāle – vienotība, spēja dot un saņemt grēku piedošanu.

Savukārt latvieši Vasaras svētku laikā atzīmēja pavasara atnākšanu. Liela daļa Vasarsvētku ticējumu, tradīciju šajā laikā tikuši piekopti ar mērķi sagatavoties jaunam ražas gadam, simboliski un praktiski atvadoties no ziemas, atverot durvis jaunajam un cerot uz auglīgu gadu, labu ražu.

Mūsdienās gan jāatzīst, ka Vasarsvētku apsveikumus dzird tikai galvenokārt reliģiskā kontekstā, kur tos atzīmē cītīgie baznīcas tradīciju piekopēji. Dāvanu padomu portāls LabaDāvana.lv ir apkopojis dažādus apsveikumus Vasarsvētkos. Mājaslapā atradīsiet gan svētku pantiņus, gan ticējumus, ar kuriem varat iepazīties, lai labāk saprastu šo svētku nozīmi un, iespējams, iemācītos ko jaunu par šiem senajiem svētkiem. Ticējumi nav radušies ne no kā – tajos ir gan praktiski padomi, gan labas dzīvesziņas.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Šī gada Daugavpils pilsētas domes grantu programmas “Impulss” konkursā tika atbalstītas 13 biznesa idejas.
Apspriest
Aptauja
Kāpēc Jūs nevakcinējaties pret Covid-19?
Jaunākie komentāri:
Jauni pakalpojumi Daugavpils centra poliklīnikā
Iveta Jukšinska
Врач которому не понятны человеческие эмоции.не хотела б еще раз ее встретить????
Sīkāk...
“Pi myusu Latgolā” 08.10.2021
Kaidā volūdā nūtiks plānuotais raidejums par Latgolu- nikas nav pasaceits? Sīkāk...
Lilita Ozoliņa vecumdienās nolēmusi dzīvot pansionātā
Жаль.что такие иконы красоты и женственности стареют.Это просто не правильно!!!Все равно она замечательная!!! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top