Piektdiena,
18.jūnijs 2021
Vārda dienas: Alberts, Madis, Дорофей, Игорь, Федор, Константин Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Vasaras svētki, kuros sajaukušās kristīgās un latviskās tradīcijas

25.05.2021
Latviešu gadskārtu kalendārs ir pilns ar svētkiem šķietami katrai situācijai senā latvieša gadā. Lai gan šķiet, ka svētki pēc nosaukumiem ir daudz un dažādi, patiesībā to mērķi ir ļoti līdzīgi. Latvieši bija zemnieki un atzīmēja ar zemes apstrādi un labības ražošanu saistītu gadskārtu pāreju. Viņi to darīja ticot, ka tradīciju piekopšana ir priekšnoteikums veiksmīgai zemes apstrādei un bagātīgai ražai. Arī izpildījums bija līdzīgs – svētku tradīcijās vienmēr būtiska vieta bija dziedāšanai un bagātīgi uzklātam galdam. Katriem svētkiem ir savi raksturīgie ēdieni, kuri bija vieglāk sagatavojami konkrētā gadalaikā.

Mūsdienās daudzas no šīm gadskārtu tradīcijām ir savijušās kopā ar kristīgās baznīcas tradīcijām. Latvieši kļuva par kristiešiem pirms aptuveni 800 gadiem, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka tik ilgā laika posmā svētki un to nozīme sāk saplūst. Tieši šāda situācija ir Vasarsvētkiem. Tie ir gan izteikti kristiešu svētki, gan latvieši izsenis tajā laikā ir atzīmējuši arī pavasara atnākšanas laiku. Daudzu simtu gadu laikā šo svētku svinēšana savijusies kopā.  

Kas ir Vasarsvētki
? Baznīcā tie ir trešie svarīgākie svētki pēc Lieldienām un Ziemassvētkiem. Tos atzīmē 15 dienas pēc Lieldienām, atzīmējot laiku, kad Svētais Gars nolaidās pie Kristus mācekļiem piecpadsmitajā dienā pēc Kristus nāves. Galvenā svētku morāle – vienotība, spēja dot un saņemt grēku piedošanu.

Savukārt latvieši Vasaras svētku laikā atzīmēja pavasara atnākšanu. Liela daļa Vasarsvētku ticējumu, tradīciju šajā laikā tikuši piekopti ar mērķi sagatavoties jaunam ražas gadam, simboliski un praktiski atvadoties no ziemas, atverot durvis jaunajam un cerot uz auglīgu gadu, labu ražu.

Mūsdienās gan jāatzīst, ka Vasarsvētku apsveikumus dzird tikai galvenokārt reliģiskā kontekstā, kur tos atzīmē cītīgie baznīcas tradīciju piekopēji. Dāvanu padomu portāls LabaDāvana.lv ir apkopojis dažādus apsveikumus Vasarsvētkos. Mājaslapā atradīsiet gan svētku pantiņus, gan ticējumus, ar kuriem varat iepazīties, lai labāk saprastu šo svētku nozīmi un, iespējams, iemācītos ko jaunu par šiem senajiem svētkiem. Ticējumi nav radušies ne no kā – tajos ir gan praktiski padomi, gan labas dzīvesziņas.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Nedēļas skaitlis
Apspriest
Aptauja
Kur aiziet lielākā daļa jūsu ienākumu?
Jaunākie komentāri:
Latvīšu viesturiskūs zemu lykums – jaunys īspiejis kūpt latgaliskumu
Ļūti pareizi Agris Bitāns runoj. Tai poš Teirunīka kungam skaidra nūstuoja Latgola vaicuojumūs. Prīkšlykums: sasaukt Latgaļu saītu (kongresu) ar zynomu mierķi, apsasprīst un sagataveit notu vaļdeibai. Es par Latvejis daleišonu jau runovu pyrmijā ( Zalāna) ATR laikā. Tok nivīns naklauseja taišņi ūtraidi, saceja siedi mīreigs, kū Reigā pascies tys i byus. Godi irā paguojuš, prūtoms Latgola vaicuojumā progress ir. Vāga pauotrynuot, sovaižuok kuortejuo daleišona (ATR) otkon Latgola teritoreju naatzeist. Es daže īzadūmoju par kū.

Sīkāk...
Atklāta jauna pastaigu taka Daugavpils novadā
Sveiki! Vai šī taka ir kaut kur tuvumā Tarzans parkam? https://www.lieliskadavana.lv/daugavpils-piedzivojumu-parks-tarzans--tarzans ? Sīkāk...
Deniss Vasiļjevs nopelna Latvijai olimpisko ceļazīmi
Eurosport komentētāji tiešraidē Denisa uzstāšanos nosauca par dienas augstvērtīgāko priekšnesumu un kategoriski nepiekrita tiesnešu zemajam vērtējumam. Deniss bija pelnījis stabilu vietu pirmajā sešiniekā. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top