Svētdiena,
14.Augusts 2022
Vārda dienas: Virma, Zelma, Zemgus, Антон, Александр, Гурий Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Vasaras svētki, kuros sajaukušās kristīgās un latviskās tradīcijas

25.05.2021
Latviešu gadskārtu kalendārs ir pilns ar svētkiem šķietami katrai situācijai senā latvieša gadā. Lai gan šķiet, ka svētki pēc nosaukumiem ir daudz un dažādi, patiesībā to mērķi ir ļoti līdzīgi. Latvieši bija zemnieki un atzīmēja ar zemes apstrādi un labības ražošanu saistītu gadskārtu pāreju. Viņi to darīja ticot, ka tradīciju piekopšana ir priekšnoteikums veiksmīgai zemes apstrādei un bagātīgai ražai. Arī izpildījums bija līdzīgs – svētku tradīcijās vienmēr būtiska vieta bija dziedāšanai un bagātīgi uzklātam galdam. Katriem svētkiem ir savi raksturīgie ēdieni, kuri bija vieglāk sagatavojami konkrētā gadalaikā.

Mūsdienās daudzas no šīm gadskārtu tradīcijām ir savijušās kopā ar kristīgās baznīcas tradīcijām. Latvieši kļuva par kristiešiem pirms aptuveni 800 gadiem, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka tik ilgā laika posmā svētki un to nozīme sāk saplūst. Tieši šāda situācija ir Vasarsvētkiem. Tie ir gan izteikti kristiešu svētki, gan latvieši izsenis tajā laikā ir atzīmējuši arī pavasara atnākšanas laiku. Daudzu simtu gadu laikā šo svētku svinēšana savijusies kopā.  

Kas ir Vasarsvētki
? Baznīcā tie ir trešie svarīgākie svētki pēc Lieldienām un Ziemassvētkiem. Tos atzīmē 15 dienas pēc Lieldienām, atzīmējot laiku, kad Svētais Gars nolaidās pie Kristus mācekļiem piecpadsmitajā dienā pēc Kristus nāves. Galvenā svētku morāle – vienotība, spēja dot un saņemt grēku piedošanu.

Savukārt latvieši Vasaras svētku laikā atzīmēja pavasara atnākšanu. Liela daļa Vasarsvētku ticējumu, tradīciju šajā laikā tikuši piekopti ar mērķi sagatavoties jaunam ražas gadam, simboliski un praktiski atvadoties no ziemas, atverot durvis jaunajam un cerot uz auglīgu gadu, labu ražu.

Mūsdienās gan jāatzīst, ka Vasarsvētku apsveikumus dzird tikai galvenokārt reliģiskā kontekstā, kur tos atzīmē cītīgie baznīcas tradīciju piekopēji. Dāvanu padomu portāls LabaDāvana.lv ir apkopojis dažādus apsveikumus Vasarsvētkos. Mājaslapā atradīsiet gan svētku pantiņus, gan ticējumus, ar kuriem varat iepazīties, lai labāk saprastu šo svētku nozīmi un, iespējams, iemācītos ko jaunu par šiem senajiem svētkiem. Ticējumi nav radušies ne no kā – tajos ir gan praktiski padomi, gan labas dzīvesziņas.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūlija siltumenerģijas tarifs Daugavpilī sastāda 90,64 EURMWh.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Jaunākie komentāri:
Divu krastu radio raidījums “Latgales SEZ biznesam” 4.raidījums
Ak losenit tev tik pirtis sausana un zaki prataa.es atnacu te atpusties.mieraa un klusumas.man te patik..te ir tik kluss un mierigs nu gluzi ka manaa mezaa.sezu uz cina un domaju par dzivi.par politiku es neko negribu zinat jo es tapat visu zinu..mani interesee latgales laudis un par viniem es izlasu latgales laikaa.latgale ir ipasa.tur vel laukos viensetas cep maiziti uz klavu lapam..un varbut kaut kur vel dzivo ar petrolejas lampam ..un gludina ar gludekli ar oglem.ka muzejaa. akas ar vindaam..un cilveki gara brivi ticigi un vienkarsi..cik tas ir skaisti.dievs daba darbs tas ir laimes kods..tikai to censas kads izdzest no apzinas..bet es ticu ka dievs uzvares. Sīkāk...
Divu krastu radio raidījums “Latgales SEZ biznesam” 4.raidījums
Kas tie par jokiem losene ar vienu savienu tris zakus nosavusi...es ta negribeju..ludzu izdzesiet iekopejusos komentus.. Sīkāk...
Divu krastu radio raidījums “Latgales SEZ biznesam” 4.raidījums
Jauki jauki.razot jau var.tikai kurs vares atlauties tos nopirkt..nak rudentinis bus barga ziema..cilveki doma ka visu nomaksat par ko partiku nopirkt cenas ka senes aug lieluma..tirgi arii paluek arvien tuksaki pat ogas vairs neperk..jo bez tam redz varot dzivot bet bez ekektribss nee.ta teica kada pirceja...jataupot.nu ko pagaidam lotgolisi perieties savos ezeros..kadam varbut vectevu pirtina laukos...labie laiki beigusies uz muziem..amen.
Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top