Otrdiena,
24.maijs 2022
Vārda dienas: Ilvija, Marlēna, Ziedone, Кирилл, Мефодий Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Kad ir nepieciešams ainavu arhitekts?

08.09.2020
Vēdiskās filozofijas eksperts Šiva Vākja Siddha Baba par dabu saka tā: ‘’Mēģinājums labot dabu – tas ir mēģinājums labot Dievu. Šis mēģinājums vienmēr beidzas ar katastrofu....’’ Ainavu arhitektu biroji viņam nepiekritīs. Precīzāk, viņi piekritīs tikai daļēji. Ainavu arhitekti, ainavu dizaineri, dārznieki, botāniķi un citi ar dabas pētīšanu saistītie profesiju pārstāvji ir pārliecināti, ka daba nav jālabo, bet jāpielāgo.

Kāds gan ir labums no aizauguša meža, kapsētas vai mājas pagalma? Labumu no šādām vietām gūst atsevišķu sugu dzīvnieki, putni un insekti. Taču Daba ir paredzējusi uz Zemes dzīvot arī cilvēkam. Cilvēkam ir daudz vairāk vajadzību nekā dzīvniekiem, taču cilvēks arī vairāk spēj paveikt. Gudrs cilvēks no ainavu arhitektu biroja spēj parūpēties gan par dabas pasauli, kurā mitinās neskaitāmi dzīvie organismi, gan arī darīt to tīkamāku cilvēkam.
 
Cilvēka radītā urbānā pasaule ir izveidojusi situāciju, kad pat parastiem, maziem piepilsētas parciņiem ir nepieciešams ainavu arhitekts. Šīs profesijas pārstāvji pārzina augus, to vajadzības, modernākās instalācijas, vienā vārdā - zaļo infrastruktūru.

Ainavu arhitekts privātmājām

Lieliski iemesli, lai privātmājas pagalma iekārtošanai sauktu palīgā ainavu arhitektu biroju, ir:

1) tas ieekonomēs Tavu laiku, pacietību un saudzēs nervu sistēmu. Ainavu arhitektu birojā strādā profesionāļi, kas Tevis iecerēto darbu paveiks daudz ātrāk, nekā tas izdotos Tev pašam. Ja neesi ar dārza darbiem uz ‘’Tu’’, tad profesionāļu nolīgšana pasaudzēs arī Tavus nervus. Pašam nebūs jālauza galva, kur likt terasi, kur stādīt kartupeļus un kur ierīkot bērnu spēļu laukumiņu;

2) ja pagalmā esi iecerējis kaut ko vairāk par tūju apstādīto žogu, tad ainavu arhitekts izplānos, kur stādīt dārzeņus, kur skaistuma ziedus un krūmus tā, lai tiem piekļūtu nepieciešamā saules gaisma un lietus ūdens;

3) ainavu arhitekts spēs izplānot pēc iespējas ekonomiskāku laistīšanas sistēmu. Viņš ieteiks, vai to ierīkot kā automātisku instalāciju vai izvietos lietus ūdens uzpildāmās tvertnes. Lieki piebilst, ka tas ietaupīs Tavus ikmēneša komunālo rēķinu apmērus;

4) visbeidzot - ja esi gatavs savā pagalmā ieguldīt nedaudz vairāk, tad ainavu arhitektu biroja pārstāvis būs tikai priecīgs par radošo uzdevumu izdomāt, kā ierīkot baseinu, nelielu strūklaciņu, lietus dārzu vai īstu lapenīti, kas pavisam noteikti atšķirsies no citos pagalmos redzētā. 


Kā ieguvumu šim visam pa virsu, var minēt to, ka pagalms, kas ierīkots ar ainavu arhitektu biroja palīdzību, dos papildus vērtību īpašumam, ja nākotnē vēlēsies to pārdot. 

Pilsētas ainavu arhitektūra

Ja ainavu arhitektu birojs var lieti noderēt privātmāju pagalmu ierīkošanā, tad lielāku teritoriju iekārtošanā tas būs pat vitāli nepieciešams. Mums jāapzinās, ka teritorija, kas nav privāta un turklāt ir sabiedriska, kaut kādā mērā iespaido pilnīgi visus, kas tajā nonāk. Sabiedriskai ainavai galvenokārt ir jākalpo tiem, kas tajā uzturēsies visvairāk.

Piemēram, bērnu vai bērnudārzu parkos ir jārūpējas, lai to zemes segums būtu drošs bērniem. To nevajadzētu apstādīt ar ērkšķainām rozēm, ierīkot akmens dārzu vai nedrošas ūdens tilpnes. Šādam parkam ir jābūt galvenokārt drošam, nožogotam, un tajā jāparedz arī īpašas sēdvietas vecākiem. Vislabāk, ja tas tiks veidots priecīgos toņos. 

Tāpat ir jāpadomā arī par tā atrašanās vietu. Jaunu bērnu parku nedrīkst ierīkot blakus kapsētai vai kādai cita klusumu prasošai vietai. Ainavu arhitektu biroja pārstāvji ir apmācīti pirms katra jauna projekta sakontaktēties un saskaņot jaunās darbības ar atbilstošajām instancēm. 

Jaunu projektu veidošana ir jāsaskaņo ar apkārtējo ēku īpašniekiem, attiecīgās vietas domes pārstāvjiem un pat mērniekiem. Pilsētas ainavu projekti ir jāatspoguļo arī uz papīra, un to izdarīt var tikai un vienīgi profesionālis. Ainavu arhitektu biroju darbus mēs redzam ļoti daudz kur. Visbiežāk tie ir skaistākie parki, pils laukumi, ielu apstādījumi, dabas takas un citi dabas objektu uzlabojumi. 

Latvijā viens no pieredzes bagātākajiem arhitektu birojiem, kas piedāvā ainavu arhitektu pakalpojumus, ir G. Vīksnas arhitektu birojs - šeit vienkopus strādā gan sertificēti arhitekti, inženieri, interjera dizaineri un ainavu arhitekti. Lai izveidotu nesadrumstalotu un viengabalainu dizainu, panākot, ka arī apkārtējā vide ir saderīga ar būvēm un pārējo pilsētvidi, ainavu arhitekta darbs ir ļoti nozīmīgs - tas veido acij tīkamu, harmonisku apkārtnes iespaidu.


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) aicināja visas Latvijas pašvaldības trešdien, 2. martā, plkst. 18.00 katrai savā teritorijā vienoties vienlaicīgā atbalsta mītiņā, tādējādi paužot atbalstu un solidaritāti Ukrainai, tās cīņā pret Krievijas militāro agresiju un cīņā par valsts neatkarības saglabāšanu.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat iepazinies ar informatīvo bukletu “72 stundas. Ka rīkoties krīzes gadījumā”?
Jaunākie komentāri:
Divu krastu radio intervija ar Jāni Lāčplēsi
Daugavpils deputati malaci..doma par cilvekiem un stradaa to labaa.ko nevar teikt par valdibu..tie domaa tikai par sevi. Sīkāk...
Daugavpils vieglatlēti gūst pieredzi trīs sacensībās
Nu malaci jauniesi..ta tik turpinat. Sīkāk...
Daugavpilī atpūtniekiem pieejamas vairākas grilēšanai aprīkotas vietas
Losenite ari sapno par latgales zilajiwm ezeriem..loti sen biju pie visku ezera.ar draugiem atputusies..nu baigi forsi bija.tris dienas plyncajamies.un gulejam teltii..variham zupinas uz ugunskura..kas par ronantiku..bet tas bija loti sen..losenitei vasara aiznemta..daudz darba..laikam nesanaks..daugavpils ir tik taalu..bet nekad nesaki nekad.. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top