Ceturtdiena,
20.jūnijs 2024
Vārda dienas: Maira, Rasa, Rasma, Мария, Федот, Богдан, Валерия Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV
Komercinformācija

Kritiskā domāšana un problēmu risināšana – pieprasītas prasmes darba sludinājumos

29.08.2023
Spējas kritiski domāt, analizēt situāciju un pieņemt lēmumu, atrisinot problēmas, ir pieprasītas prasmes jebkurā jomā un amata pozīcijā, taču īpaši nozīmīgas tās ir nozarēs ar paaugstinātu mehanizācijas līmeni, augstu atbildību, bīstamu darba vidi un citiem drošības riskiem. Tādēļ darba sludinājumi būvniecībā, ražošanā, loģistikā, finansēs un projektu vadībā reti var iztikt bez prasības pēc kritiskās domāšanas un problēmu risināšanas prasmēm vakances amata kandidātiem.

Kādēļ kritiskā domāšana ir tik svarīga?

Komandas konfliktus, problēmas loģistikā, uzņēmuma darba produktivitātē, finansēs un citās jomās ir iespējams efektīvi atrisināt vienīgi objektīvi novērtējot problēmu un, izvērtējot iespējamos tās risinājumus, pieņemt konkrētajai situācijai vispiemērotāko lēmumu.

Problēmas pamanīšana un atpazīšana, pieejamās informācijas izanalizēšana, lēmuma pieņemšana, balstoties uz savāktajiem datiem, un problēmas atrisināšana ir svarīgākās un universāli pielietojamās kritiskās domāšanas prasmes.

Pie kvalitatīva problēmas risinājuma nav iespējams nonākt bez labām komunikācijas spējām, kas ir nepieciešamas situācijas apzināšanai un izskaidrošanai. Tādējādi darbinieki, kuriem piemīt kritiskās domāšanas prasmes var strādāt patstāvīgi un elastīgi reaģēt uz problēmsituācijām darba vidē. 

Vai kritisko domāšanu var attīstīt?

Kā jebkuru prasmi arī kritisko domāšanu var attīstīt un pilnveidot. Nozarei specifisku vai tehnisku zināšanu papildus apguve, kā arī brīvprātīga un regulāra iesaistīšanās problēmu praktiskā risināšanā var palīdzēt attīstīt problēmu pamanīšanas un risinājumu piemeklēšanas prasmes. Tāpat var noderēt mācīšanās no citiem problēmu risinājumu piemēriem nozarē.

Savukārt, prasmi formulēt pamatotus secinājums palīdz nesteigšanās ar sasteigtu lēmumu pieņemšanu un trenēšanās risinājumu balstīt tikai uz ievāktajiem datiem, pārskatiem vai situācijas fiksāciju video un fotomateriālos.

Arī datu ievākšanā un izskaidrošanā tik svarīgās komunikācijas prasmes var uzlabot tikai regulāri iesaistoties argumentētās diskusijās, mācoties ar cieņu uzklausīt un izteikt argumentētu viedokli.

Ko ir jāņem vērā attīstot kritisko domāšanu?

Kritiskās domāšanas pamatprincips ir pilnīga objektivitāte. Problēmas analizēšana un risinājuma atrašana balstās tikai uz ievāktajiem datiem par situācijas kontekstu un faktiem nevis personiskiem aizspriedumiem, pieņēmumiem vai emocijām.

Balstoties uz visu iepriekš minēto, paliek skaidrs, kāpēc darba sludinājumi ietver sevī ari prasības pēc kritiskās domāšanas un problēmu risināšanas iemaņām. Attīstiet šīs iemaņas un tad Jūsu sapņu darbs noteikti būs atrasts!


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Nedēļas skaitlis
Daugavpils siltumtīkli: paredzēts, ka no 1.maija pašreizējais tarifs 81,13 EUR/MWh saruks līdz 65,86 EUR/MWh.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpilī pieauga simtgadnieku skaits
Tam minusotajam padoms.ja juns nepatik neviens mans komentars tak ludzu nelasiet.tak nav spiesta lieta.ir tak citi portali ko lasit.es personigi konentarus helasu vairs neviena portaaa..man tie neinteresee... Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Manai draudzenei berniba pagaja latgalee...ar kadu interesi es klausos vinas stastos..vina pec tehnikuma beigsanas tija nosuutita uz zemgali darbaa tur aprevcejas..bet lai kur cilveks hedzivotu latgaluesu sirsniba izpaludziba un krietnums nepazud. diakekts un latgaluesu daba .vinai tur ir zemes ipasums bet majas vairs nav un cilveki viens no otra dzivo vairaku km attalumaa..vina aizbrauc pue radiem uz kapusvetkiem..tie tur cienaa.apbrinoju tos cilvekus kuri apciemo savu dzimto novadu un vietu..to hedrikst sirdii pazaudet..jo tad tu pazaudee pats sevi. Sīkāk...
Iepazīsti Daugavpili aizraujošā ekskursijā bez maksas
Tas noteikti butu interesanti...bet man paslaik ir zemenu razas laiks.esmu ogu audzetaja.vasaraa esmu aiznemta vakaros atpusos palasot zinas..bet esmu diezgan nogurusi..ziemaa vairak laika.daugavpilii hesmu bijusi kops studiju laikuem.tas bija tik sen...
Sīkāk...
facebook draugiem
Top