Svētdiena,
5.jūlijs 2020
Vārda dienas: Andžejs, Andžs, Edīte, Esmeralda, Евсей, Зиновий, Галактион, Зинаида Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Veselība

Vai iedzīvotāji laukos ģimenes ārstu apmeklē retāk nekā pilsētnieki?

10.11.2016
Mana aptieka un Apotheka veiktā pētījuma ietvaros noskaidrots, ka cilvēki Latvijas laukos pie ģimenes ārsta griežas retāk, kā pilsētnieki. Pēdējā laikā pie ģimenes ārsta griezušies 64% no laukos dzīvojošajiem Latvija iedzīvotajiem, 72 % rīdzinieku un 73% citās Latvijas pilsētās dzīvojošo.

Pētījuma rezultāti liecina 23% no Latvijas laukos vai reģionos dzīvojošajiem, ģimenes ārstu apmeklējuši pēdējā gada vai divu laikā, savukārt 10 % pie ārsta griezušies pirms 3 gadiem vai pat senāk. Lai gan 56% no aptaujātajiem lauku iedzīvotājiem savu veselības stāvokli vērtē, kā veselīgu, nozares speciālistus uztrauc Latvijas iedzīvotāju attieksme pret veselības profilakses pasākumiem. Neregulāras ārsta vizītes, neļauj savlaicīgi novērst iespējamās saslimšanas un konstatēt veselības problēmas sākuma stadijā.

Kā vienu no iemesliem profilaktisko pasākumu trūkumam gan lauku, gan pilsētas iedzīvotāju vidū, ar veselības nozari saistītie speciālisti norāda informācijas trūkumu populārākajos masu medijos. Latvijas Diētas ārstu asociācijas prezidents Andis Brēmanis, daloties ar saviem secinājumiem, norādījis uz lielo mediju ietekmi veselīga dzīvesveida veicināšanā un to, cik svarīgi būtu arvien biežāk runāt par veselības profilaksi un regulārām veselības pārbaudēm pie sava ģimenes ārsta. Kā piemēru mediju teiktā ietekmei Brēmaņa kungs min Mana aptieka un Apotheka pētījuma rezultātos atspoguļotos datus, kas liecina, ka ikdienā ieteicamo ūdens daudzumu ik dienu uzņem 54% no respondentiem, uzsverot, ka visai bieži medijos ticis kultivēts šāds ieteikums.

Ar aptaujas palīdzību izdevies noteikt, kādus medijus iedzīvotāji izmanto, lai saņemt informāciju par veselīgu uzturu. Aptaujas dati liecina, ka 44% lauku iedzīvotāju informāciju gūst no nespecializētiem, ar veselības nozari nesaistītiem masu medijiem, 24% veselīga uztura padomus rod specializētos ar veselības tematiku saistītos medijos un 5% par informētību rūpējas ar specializētiem, ārstiem domātu izdevumu palīdzību, savukārt lielākā daļa jeb 45% lauku iedzīvotāju un 35% Rīdzinieku norāda, ka īpaši neseko līdzi informācijai par veselīgu uzturu.

Lai gan cilvēku, kas neseko līdzi veselīga uztura ietikumiem, īpatsvars ir ļoti liels, visai liela nozīme ir arī nespecializētajos medijos paustajai informācijai par veselīgu dzīvesveidu un tā sniegtajām priekšrocībām, līdz ar to tieši šie mediji spētu mudināt cilvēkus veikt veselības profilaksi un novērst iespējamās saslimšanas.

Lai monitorētu Latvijas iedzīvotāju veselīga dzīvesveida paradumus, iepriekš minētajā pētījumā, tika iekļauti jautājumi, par veselīga dzīvesveida pamatprincipu ievērošanu vai gluži pretēji neievērošanu.

Uz šiem jautājumiem saņemtās atbildes liecina, ka laukos dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji vislielāko uzmanību vērš ikdienā nepieciešamā ūdens daudzuma uzņemšanai – vismaz 1-1,5 litrus ūdens diennaktī izdzer 51% no respondentiem. Tāpat uzmanība tiek pievērsta smēķēšanas kaitīgumam, pieļaujamās alkohola normas nepārsniegšanai un pietiekamam miega daudzumam.

50% no aptaujātajiem Latvijas reģionos dzīvojošajiem iedzīvotājiem, nesmēķē un izvairās no atrašanās piesmēķētā vidē, 45% nepārsniedz pieļaujamo alkohola normu, savukārt 38% respondentu velta uzmanību pietiekošam miega daudzumam.

Svarīgi būtu uzsvērt, ka par spīti citu veselīga dzīvesveida pamatprincipu ievērošanai, liela daļa no aptaujātajiem atzīst, ka saslimšanas gadījumā nelieto visus ārsta izrakstītos medikamentus. No visiem respondentiem vien 36% min, ka vajadzības gadījumā lieto visus ārstējošā ārsta izrakstītos medikamentus un seko tā ieteikumiem. Šis skaitlis liek sarosīties ne vienam vien ārstam un medicīnas speciālistam, uzliekot par pienākumu, rūpīgāk izvērtēt konkrētā pacienta ārstēšanai izrakstāmos medikamentus un pārdomāt savstarpējās ārsta un pacienta komunikācijas nozīmīgumu.

Mana Aptieka un Apotheka veiktais pētījums ir tapis ar mērķi veicināt veselīga dzīvesveida pamatprincipus un sabiedrības apziņu par savu veselības stāvokli un profilakses lomu tajā. Mana Aptieka un Apotheka veselības indekss, veidots sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, kas 2016. gada maijā aptaujājis 1000 respondentus. Pētījumā piedalījušies un savas atbildes snieguši respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem gan no Latvijas pilsētām, gan lauku reģioniem. Šis ir pirmais, aptieku tīklu Mana Aptieka un Apotheka veselības indekss, kas vienlaikus, popularizējot veselīgu dzīvesveida nozīmīgumu, sniedz tik plašus datus par Latvijas iedzīvotāju paradumiem un sava veselības stāvokļa pašvērtējumu.


Focus.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Nedēļas skaitlis
Pagājuši 5 gadi kopš latus mūsu makos un bankas kontos ir nomainījuši eiro.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Šodien un tagad: par atbalstu zemkopības nozarei
Vierteigs raidejums! Sīkāk...
Grupa "Latgaliešu reps" raidījumā pirmatskaņo dziesmu
Nakriškon, you keids protavādars atsarodos:) moška zam tova klasifikatora nagova keidi vordu salykumi voi skaņys gobols? Pats izsprīdi voi kur nūzaklausieji? Sataisi lobok i tod runoi:) Nav kū aplikt - puiši malači! Sīkāk...
Grupa "Latgaliešu reps" raidījumā pirmatskaņo dziesmu
Tei nav hip-hopa apvīneiba, pirmkuort! Ūtkuort, poši esot pretrunā ar sovu jaunū dzīsmu.. Lobuok nūmainit sovys ''apvīneibys'' nūsaukumu iz naskū solduoku. Yo! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top