Pirmdiena,
22.jūlijs 2019
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina, Александра, Кирилл, Федор, Панкрат Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Sabiedrība

Pieci gadi ar eiro

02.01.2019
Piecu gadu laikā kopš latus mūsu makos un bankas kontos ir nomainījuši eiro, Latvijas iedzīvotāji ir kļuvuši par vieniem no dedzīgākajiem Eiropas vienotās valūtas atbalstītājiem – atbalsts eiro sasniedz pat 83%. Tomēr daudzos atmiņas par Latvijas nacionālo valūtu arvien izraisa nostalģiskas jūtas.

Pirms pieciem gadiem naktī no 2013. gada 31. decembri uz 2014. gada 1. janvāri Latvijā jaunais gads nomainīja aizejošo, bet banku kontos esošie lati acumirklī pārvērtās eiro. Latvija bija kļuvusi par eirozonas astoņpadsmito dalībvalsti.
 
Krīzes gados spiediens devalvēt latu

Ceļš uz eiro ieviešanu nebija viegls – pirms divtūkstošo gadu nogalē piedzīvotās krīzes, plāni pievienoties Eiropas Monetārajai savienībai atdūrās pret divciparu skaitļos mērāmo inflāciju. Krīzes laikā – pret pārmēru augsto budžeta deficītu. Tādēļ jau pēc krīzes, gatavojoties eiro ieviešanai, tā brīža valdība īpašu uzmanību pievērsa makroekonomisko rādītāju noturēšanai "grožos". Eiro ieviešanas vārdā pusotru gadu pirms noteiktā datuma tika samazināta pievienotās vērtības nodokļa (PVM) likme.

"Viens no apsvērumiem bija arī iespējamās bažas par inflācijas kritērija izpildi. Bet jebkurā gadījumā mēs atgriezām PVN līmenī, kas bija vienāds, salīdzināms ar citām Baltijas valstīm," atceras tā brīža valdības vadītājs Valdis Dombrovskis.

Krīzes laikā arvien bijis arī spiediens devalvēt latu. Devalvācijas aizstāvji uzstājuši, ka šāds solis būtu vairojis tautsaimniecības konkurētspēju.

Dombrovskis, kurš tagad ir Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos, tam nepiekrīt. "Ļoti ātri jebkādus konkurētspējas ieguvumus, ko īslaicīgi varētu panākt, noēstu inflācija. Turklāt tas tāpat nerisinātu strukturālās problēmas, kas bija Latvijas ekonomikā. Līdz ar to labāk bija uzreiz risināt problēmas, pēc būtības veicot strukturālās reformas."

Latvija, līdzīgi kā pārējās Baltijas valstis, savu nacionālo valūtu eiro piesaistīja visai cieši, kaut arī tā dēvētais Valūtas maiņas mehānisms pieļauj ievērojami plašāku svārstību koridoru. "Teorētiski kaut kāda manevra iespēja bija, bet, tuvojoties eiro ieviešanai, šis koridors tāpat ir jāsašaurina ap centrālo kursu. Sanāk, ka tāpat, pat, ja īslaicīgi šo lata devalvāciju varētu veikt caur šo svārstību koridoru, turpmākajos gados lata kurss tāpat būtu pakāpeniski jāceļ un jāatjauno tuvu pie centrālā kursa."

Ietaupījums – aptuveni 200 miljoni eiro gadā

Latvijas Bankas ekonomisti lēš, ka Latvijas tautsaimniecības ieguvums jeb ietaupījums no dalības eirozonā ik gadu sasniedz aptuveni 200 miljonus eiro.

Daļa no šīs summas tiekot ietaupīta uz zemāku kredītprocentu likmju un valsts parāda apkalpošanas izmaksu rēķina. Taču esot arī citi veidi, kā eiro ļauj ietaupīt. "Gan Latvijas uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem šī iespēja ceļot un veikt dažādus darījumus Eiropā, neizmantojot šo valūtas konvertāciju, rada ietaupījumu apmēram 70 miljonu eiro gadā," saka Latvijas Bankas ekonomists Mārtiņš Bitāns.

Taču ir vēl kāds ieguvums un, proti, stabilitātes sajūta, uzsver Bitāns, atgādinot, ka pirms eiro ieviešanas iedzīvotāji daudz vairāk uztraucās par savu ietaupījumu saglabāšanu un jūtīgāk reaģējuši uz dažādām baumām.

"Tā, ka cilvēki gāja uz maiņas punktiem, bankām, mainīja savus uzkrājumus no latiem uz eiro un pēc tam atpakaļ. Diezgan bieži arī šī samainītā nauda atstāja Latviju, cilvēki un uzņēmumi izvēlējās šo naudu glabāt kaut kur ārpus valsts, un nauda tautsaimniecību atstāja, un tam visam bija negatīva ietekme uz izaugsmi."

Šādus satricinājumus, pēc Bitāna domām, noteikti būtu izraisījuši arī tādi pērnā gada notikumi kā "ABLV Bank" krahs un Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšana. "Pat šādi lieli notikumi Latvijas mērogā nav ietekmējuši finanšu tirgus attīstību praktiski nemaz. Cilvēki uz saviem maciņiem šo notikumu ietekmi nav nekādā veidā izjutuši. Kredīti nav kļuvuši dārgāki."

Lati aptuveni pusei Latvijas iedzīvotāju

Kopš Latvijas pievienošanās eirozonai eiro atbalstītāju skaits ir pieaudzis, taču netrūkst tādu, kas latus atceras ar nostaļģiju. Arī par eiro atbildīgais EK viceprezidents Dombrovskis atzīst, ka viņam ir latu krājumi. "Protams, ir saglabāti lati. Savulaik krāju speciālā izlaiduma latus, kas bija sākot ar stārķi un dažāda veida šiem motīviem. Tā kā, jā, kaut kādi latu krājumi man vēl ir saglabājušies."

Latvijas Bankā zina teikt, ka, lai arī pret eiro apmainīts aptuveni miljards savulaik apritē esošo latu, aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju arvien glabā arī kādu latu monētu vai banknoti.

Pret eiro apmainīti 94% savulaik apritē bijušo latu banknošu un nepilna trešdaļa monētu, kuras to svara dēļ centrālajās bankās mēdzot salīdzināt ar ziloņiem.

"Mēs varam šobrīd teikt, ka ir apmainīti 100 ziloņi, bet palikuši vēl 260 ziloņi. Kur tie ziloņi ganās? Mēs varam diezgan droši teikt, ka ir ļoti daudz viena, divu santīmu monētu, kuras cilvēki vienkārši ir pazaudējuši un, iespējams, netaisās meklēt. Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju vēlējās saglabāt piemiņai, kolekcijai. Tātad viena daļa naudas noteikti ir iegūlusies kolekcijās, tai skaitā arī banknotes," stāsta Latvijas Bankas pārstāvis Kristaps Otersons.

Gadu pēc Latvijas eirozonai pievienojās arī Lietuva. Citas tā dēvētās jaunās Eiropas Savienības dalībvalstis ar pievienošanos Eiropas Monetārajai savienībai nesteidzas.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Pagājuši 5 gadi kopš latus mūsu makos un bankas kontos ir nomainījuši eiro.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Aicina pieteikt Daugavpils sportistus „Gada sporta laureātam”
Edward Williams Loan Company is a well established finance company
who are committed to providing our customers and suppliers with simple and
competitive forms of finance solutions for all business users. An
independent finance house and brokerage specializing in vendor finance
schemes. As a company we have a wealth of experience in the market, predominantly offering leasing solutions to businesses looking to finance all types of equipment. . Our dynamic approach in the market has led us to significantly develop our range of products and services in order to help commercial customers with all finance requirements

Thank you for your interest in obtaining a loan through Mr Edward Williams
Loan Co. Ltd. We hope that we can set up a loan that will be just what you
are looking for.

Qualifications:
1)The Borrower must be at least 18 years old
2)Even with Bad credit, we still Guarantee the Borrower the Loan
3)The Loan Can Be Granted Even With low credit
4)There is no prepayment penalty.
5)The Borrower loan funds is been approved once you are in agreement to
the loan terms and repayment schedule.
6)We have flexible and adjustable loan terms guaranteed for the
borrower to meet up to repayment duration at the stated time.

BORROWER DATA.

Full Name:.........
Loan Amount Needed:.
Purpose of loan:....
Loan Duration:..
Gender:............
Relationship Status.............
Date Of Birth:.............
Home Address:....
Postal Code.........
City:............
Country:......
Cell Phone Number:...
Occupation:......
Monthly Income:.....

Once we are in receipt of this information, You will be sent the company
loan terms and condition immediately. Be assured that your loan application
will be handled with privacy and in a professional manner and you will
receive a prompt answer to your request.

contact us at ( edwardwilliamsloanfirm8@gmail.com )

Best Regards,
Mr. Edward Williams Sīkāk...
Daugavpilieši iekļauti Latvijas olimpiskās vienības 2018.gada sezonas sastāvā
Are you an individual businessman or a business organisation that wishes to expand in business ??, we offer financial instrument such as BGs, SBLCs,MTNs, LCs, CDs and others on lease and sales at a rate of 4%+2% of the face value and reasonable conditionfrom a genuine provider. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signatory project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication and any other project(s) etc.

Contact : Mr. Raymond Doison
Contact Email: crusaderbroker.bgassurance@gmail.com
skype:crusaderbroker.bgassurance
Whatsapp : +380 50 922 4887

With our financial/bank instrument you can establish line of credit with your bank and/or secure loan for your projects in which our bank instrument will serve collateral in your bank to fund your project.

We deliver with time and precision as set forth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable and we work directly with issuing bank lease providers, this instrument can be monetized on your behalf for upto 100% funding. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

All relevant business information will be provided upon request.

BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!

If Interested kindly contact me via

Email:~ crusaderbroker.bgassurance@gmail.com

Skype ID:crusaderbroker.bgassurance

serious enquiry only.

Genuine Provider for BG/SBLC(Bank Guarantee/Standby Letter of Credit)
I am Direct Provider's Mandate of BG & SBLC Lease 100% protected. Sīkāk...
Kā izveidot mājokļa metāla durvis, lai tās atbilstu pēc Fen Šui?
Nopirku augstas kvalitātes metāla durvis M-Lux. Laba cenas un kvalitātes attiecība!

https://m-lux.lv Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top