Trešdiena,
17.Oktobris 2018
Vārda dienas: Gaits, Karīna, Владимир, Гурий, Анисим, Евсей Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Sabiedrība

Datu regula: Citu cilvēku attēlu publicēšana soctīklos

04.07.2018
Jau kopš 25.maija stājusies spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, kura raisījusi neizpratni sabiedrībā par to, cik ierobežotas būs darbības ar citu personu datiem, tostarp fotogrāfijām, sociālajos tīklos. Regulas interpretācija atšķiras pat to speciālistu vidū, kuriem vajadzētu cilvēkiem paskaidrot, ko jaunā regula paredz. Eiropas Komisijā (EK) skaidro, ka cilvēki var publicēt fotogrāfijas ar citiem, ja tas netiek darīts komerciālā nolūkā.


ĪSUMĀ:


Tieslietu ministrija: sociālajos tīklos var publicēt bildes ar citiem, ja to nedara peļņas nolūkos.

Datu aizsardzības speciālists Arnis Puksts uzskata - neprasot piekrišanu, citu bildes nevar likt “Facebook” un sūtīt “Whatsapp”.

Puksts: Privātpersonām var piemērot sodu līdz pat 20 miljoniem eiro.

Eiropas Komisijā (EK) atbalso TM teikto, bet norāda - konkrētus gadījumus izskata dalībvalstīs.

TM norāda, ka par pārkāpumiem varētu piemērot rājienu.

Regula jāievēro arī uzņēmumam, kas nodrošina sociālā tīkla pakalpojumus.Skaidrojot regulu neilgi pēc tās stāšanās spēkā, Tieslietu ministrija (TM) norādīja, ka regula neattiecas uz privātpersonu darbībām ar datiem privātajām vajadzībām, un fotogrāfijas, kuros redzami citi cilvēki, drīkst likt sociālajos tīklos, un sods par to nedraud.


Cilvēki jāinformē un jāsaņem atļauja, ja viņu fotogrāfijas tiks izmantotas komerciāliem mērķiem, piemēram, reklamējot savu fotogrāfa talantu.


Ar TM un Datu valsts inspekcijas sniegto informāciju kontrastēja Latvijas Sertificēto personas datu aizsardzības speciālistu asociācijas valdes līdzpriekšsēdētāja Arņa Puksta teiktais. Viņš LSM stāstīja, ka mājsaimniecības un privātās vajadzības izprotamas daudz šaurāk. Pēc viņa teiktā, ja “Facebook” tiek ievietota bilde, ko redz pilnīgi visi, tad šo gadījumu jau regulē datu regula. Arī bilžu sūtīšana “Whatsapp” grupās esot “konkrēta aktīva rīcība, ar kuru dati tiek publiskoti”.


Puksts uzskata, ka peļņa nav vienīgais kritērijs, pēc kā vērtēt, vai pārkāpts regulā noteiktais. “Fotografēt mājas albumam jūs drīkstat, bet, kad gribat publiskot, svarīgi ir informēt klātesošos un panākt, lai viņi neiebilst,” stāstīja Puksts. Viņaprāt, “Facebook” ir pārāk grūti novilkt līniju, kur sākas peļņas gūšana, un tas varētu būt tikai vainu pastiprinošs apstāklis. 


Pēc viņa teiktā, arī privātpersonai var tikt piemērots milzīgais 20 miljonu eiro sods, kas paredzēts uzņēmumiem, pārkāpjot regulā noteikto. Savu interpretāciju par regulā noteikto Puksts pauda arī Latvijas Radio.


TM savukārt norādīja, ka Datu valsts inspekcija fiziskai personai naudas soda vietā varētu izteikt tikai rājienu. Ja pārkāpums ir smags, tad, apsverot atbilstošo naudas soda apjomu, ņems vērā vispārējo ienākumu līmeni, kā arī attiecīgās personas ekonomisko situāciju.


“Uzliktajiem naudas sodiem vajadzētu būt iedarbīgiem, samērīgiem un atturošiem. Katra situācija tiek vērtēta atsevišķi saskaņā ar konkrētiem lietas apstākļiem,” informēja ministrijā.


Lai noskaidrotu regulas punkta par datu apstrādi personiskām vajadzībām skaidrojumu, LSM sazinājās ar EK pārstāvjiem. Komisijā norāda, ka regula neattiecas uz datu apstrādi personīgiem nolūkiem vai aktivitātēm privātajā sfērā, ja tam nav saistības ar profesionālo un komerciālo darbību.


Tādējādi regulas ierobežojumi attiecas uz cilvēku, kurš fotogrāfiju izmanto ārpus privātās sfēras - komerciāliem mērķiem.


EK gan piebilst, ka to, kā regulā rakstītais tiek izmantots katrā atsevišķajā gadījumā, noteiks katras atsevišķās Eiropas Savienības dalībvalsts datu aizsardzības institūcijas un tiesas. Tādējādi tiesā varētu nonākt Puksta minētie gadījumi, kuros nav skaidrs, vai bilde publicēta komerciāla mērķa vadīta.


Ja fotogrāfiju publicēšana paredzēta tikai sabiedrības informēšanai, paužot viedokli un idejas, datu apstrādē katrā dalībvalstī iespējami izņēmumi to likumos. Komisijā uzsver - regula nosaka, ka dalībvalstīm ir jāsamēro datu aizsardzība ar brīvību izteikties un informēt.


Vienlaikus komisijā skaidro, ka neatkarīgi no tā, vai indivīda rīcība ar citu personu datiem ietilpst privātajā sfērā, uzņēmums, kas nodrošina sociālo tīklu un tā sniegtos pakalpojumus, arī ir atbildīgs par datu apstrādi. Tādējādi uz viņu attiecas regulā noteiktais.


Arī TM vairākkārt norādījusi, ka regulas mērķis ir nevis ierobežot cilvēkus, bet sniegt viņiem vairāk informācijas par to, kur uzņēmumi izmanto viņu datus.


Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula pieņemta 2017.gadā, bet piemērot to sāka no 2018.gada 25.maija. Ar tās piemērošanu saistītas nianses noteiktas 21.jūnijā Saeimā pieņemtajā likumā, kurā norādīts, ka likums neattiecas uz datu apstrādi personiskām vajadzībām. TM apkopojusi biežāk izplatītos mītus par regulu. Viens no tiem ir par to, ka nedrīkst publicēt informāciju par sevi vai citām personām sociālajos tīklos, tajā skaitā atzīmēt savus draugus.


Regula uzliek par pienākumu datu vācējiem un apstrādātājiem būt godprātīgiem pret tiem, kuru dati tiek vākti, - izstāstīt un informēt par nosacījumiem. Tā paredz, ka personas dati nav uzņēmuma īpašums, ar kuriem tas var rīkoties, kā vēlas. Tāpat regula tiek uztverta kā motivācija sakārtot savu darbu, lai personas dati tiktu pienācīgi aizsargāti. Uzņēmumiem tīri praktiski tas paredz dažādu līgumu un dokumentu maiņu, kā arī personu datu drošības uzlabošanu.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Apkopotie 13.Saeimas vēlēšanu rezultāti liecina, ka vēlēšanās piedalījušies 54,60 balsstiesīgo vēlētāju.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Iestājoties salam uz grants autoceļiem tiek atcelti īslaicīgie transporta masas ierobežojumi
Sveiki katra iestāde šajā vietā mans vārds ir Cejvan un es esmu horvātu Es gribu liecināt par to, kā mani ietaupīja aizdevuma uzņēmums Sir Franklin kredītu kompānija Esmu meklējis aizdevumu 100 000 eiro vairāk nekā četrus mēnešus tagad maksā mana īrē un maksā par bērna medikamentiem, es jūtos divu tiešsaistes aizdevēju rokās, kuri četrus mēnešus ēda manu naudu, nedodot man nekādu aizdevumu, nevis esot viņiem scam, un es nekad nezināju, ko darīt, līdz kādu dienu es devos uz tikšanos mans draugs, kurš izskaidroja visu, kas man gadīties man šķita slikti, un viņa atcerējās, ka viņam ir draugs, kas strādā kredītu kompānijā, kas sazinājās ar viņiem un vispirms man atdeva manu e-pastu, tāpēc es nebiju īsti ieinteresēts, jo es teicu, ka es nekad atkal neprasu aizdevumu pateicoties tam, kas noticis, man iedrošināja un iedeva cerību tos izmēģināt, tāpēc es sazinājos ar viņiem pa e-pastu, un, ja es netērēju savu laiku, viņi atbildēja uz mani, izspieda un meklēja manas detaļas, neuzsverot to, ka es nosūtīju manas detaļas viņiem un n ext 1 stundu es saņēmu brīdinājumu no manas bankas par aizdevumu, kuru es biju tik laimīgs un pateicos manam draugam, un pateicos kredīta kompānijai, lai es ātri samaksu par savu nomas maksu un zīdaiņu medikamentiem arī šeit, es esmu, lai palīdzētu tiem, kas meklē visu veidu no aizdevumiem joprojām ir leģitīms kompānija, kas tur gaida, ka jūs dotu jums aizdevumu, jūs varat sazināties ar uzņēmumu tagad viņu e-pasta adresē (Franklinsloans37@gmail.com) WhatsApp: +19292227880 un es vēlos, lai jūs visi kopā pievienotos, lai pateiktos uzņēmumus par šo brīnišķīgo darbu un lūdz Dievu tos svētīt vairāk.

Cejvan Sīkāk...
Jauniešu rudens poētiskais slems
We offer certified and verifiable bank instruments via Swift Transmission from a genuine provider capable
of taking up time bound transactions.

FOR LEASING OF BG/SBLC
MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M
LEASING FEE = 4%+2%

FOR PURCHASE OF FRESH CUT BG/SBLC
PRICE = 32%+2%
MINIMUM FACE VALUE OF BG/SBLC = EUR/USD 1M

Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly. RWA ready to close leasing with any interested client in few banking days
renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding: For further details contact us with the below information.

Contact name: Azra Ishaque

Email : lintel.financialservicesplc@gmail.com

Skype : lintel.financialservicesplc Sīkāk...
Konkurss remigrantiem biznesa idejas īstenošanai Latgalē
Непонятно, какая сумма выделяется на один проект? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top