Svētdiena,
16.Decembris 2018
Vārda dienas: Alvīne, Савва, Серафим, Федор Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Politika

Jānis Lāčplēsis: „Šogad politiskā aina Daugavpilī varētu mainīties”

15.01.2018
2018. gads solās būt spraigs daudziem sabiedriskajiem darbiniekiem un politiķiem, jo šogad notiks Saeimas vēlēšanas, turklāt tiks sasniegts vislielākais apjoms ES fondu līdzekļu apgūšanā. Daugavpils domes bijušais priekšsēdētājs un pašreizējais deputāts Jānis Lāčplēsis pastāstīja „Latgales Laikam” savus iespaidus un novērojumus par pagājušajiem un gaidāmajiem notikumiem pilsētā, reģionā un valstī.


 -- Pirms mēneša jūs iecēla Latgales speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) padomes priekšsēdētāja amatā. Kādi ir jūsu galvenie uzdevumi, strādājot šajā amatā?


-- Pagājušajā gadā galvenais notikums pilsētas ekonomiskajā dzīvē bija SEZ likuma darbības sākums. Pagājis mazliet vairāk nekā gads, bet uzņēmēju – SEZ dalībnieku skaits strauji tuvojas Rēzeknes SEZ rādītājam, kura pastāv jau divdesmit gadus. Pašlaik ir jau septiņi uzņēmumi, tiek izskatīta vēl četru uzņēmumu dokumentācija, pieteikumu iesniegšana turpinās. Mēs strādājam ļoti labā tempā, taču mums jādomā par ārvalstu investoru piesaisti, jo pagaidām šajā ziņā mums nav, ar ko palepoties. 


-- Domē ieilgušas diskusijas par pilsētas industriālo zonu – Čerepovas, Gajoka u.c. attīstību. Kāds ir šo strīdu iemesls?


-- Beidzamajā laikā domē tiešām notiek dīvainas sarunas, kuras atgādina tirgošanos. Tās sākas tad, kad tiek runāts par uzņēmēju tiešo atbalstu, jo īpaši apspriežot tēmu, kas saistīta ar ražošanas objektu būvniecību un to vēlāku pārdošanu izsolē. Jo, izņemot ceļu remontu un komunikāciju ierīkošanu, kas ir obligāta degradēto teritoriju revitalizācijas programmas ietvaros, mums jānodarbojas arī ar ēkām. Taču daži šo procesu sabotē. Iespējams, viņiem ir savas biznesa intereses.


Pašvaldībai un uzņēmējiem ir vienošanās, saskaņā ar kurām biznesmeņiem jānodrošina jaunas darba vietas (no 50 līdz 100 darbinieki) un jāiegulda savos uzņēmumos iespaidīgas summas. Taču šiem līgumiem nav garantiju, tāpēc pašvaldība šajā ziņā riskē. Taču tā ir normāla parādība. Piemēram, Ventspilī industriālie objekti stāvēja tukši vairākus gadus, bet tagad tiem jau ir pircēji un nomnieki.


-- Pašlaik Latvijā ļoti aktīvi tiek apgūti ES fondi. Vai mūsu pašvaldībā tam ir pietiekami daudz cilvēku?


-- Slodze tiešām ir ļoti liela, un speciālistu trūkst, pirmām kārtām – būvprojektu izstrādātāju. Šajā jomā ir gandrīz katastrofāla situācija. Savukārt, runājot par kvalificētiem celtniekiem, situācija ir mazliet cerīgāka. Protams, pašvaldībās trūkst darbinieku, kuri prot noformēt projektus un tos vadīt. Taču tas ir dabiski, līdzekļu apgūšanas ciklā tā notiek vienmēr.


-- Kādi, jūsuprāt, ir iemesli iedzīvotāju aizplūšanai no Latgales?


-- Mūsu cilvēki, pirmām kārtām, raugās uz dzīves materiālo pusi. Tā ir ekonomiska problēma, tāpēc viņi cenšas atrast sevi ārzemēs. Manuprāt, lai izprastu šo situāciju, uzmanīgi jāizpēta Valmieras piemērs. Pašlaik tā ir vienīgā pilsēta Latvijā, kur ir tik daudz darba vietu un uzņēmumu, ka viņiem vairs gandrīz nav brīva dzīvojamā fonda. Tagad vietējā pašvaldība būvē mājas speciāli iebraukušajiem nomniekiem. Jāizpēta, vai cilvēki no ārzemēm atgriežas Valmierā, vai arī ne. Jo, visdrīzāk, emigranti savu nekustamo īpašumu nav pārdevuši un viņiem ir, kur atgriezties. Ir svarīgi saprast cilvēku motivāciju.


-- Domes jaunā koalīcija tika izveidota visai sarežģītos apstākļos, un jūs pat paziņojāt, ka „dodat Rihardam Eigimam pārbaudes laiku”. Vai tas aizritējis veiksmīgi?


-- Nevaru teikt, ka Riharda Eigima darbu var saukt par veiksmīgu. No valdošās partijas -- Zaļo un zemnieku savienības, kuru viņš pārstāv, mēs gaidījām daudz lielāku atbalstu. Pirmām kārtām, runa ir par Daugavpils reģionālās slimnīcas parādu dzēšanu, kura pārsniedz savus pacientu ārstēšanas plānus. Es to vērtēju kā visa Latgales reģiona diskrimināciju. Taču, neskatoties uz to, ir izveidots „Latgales partijas” un „Mūsu partijas” dialogs, mēs strādājam. Taču es neizslēdzu iespēju, ka 2018. gadā politiskā aina Daugavpilī atkal varētu mainīties, jo notiks Saeimas vēlēšanas.


Es arī uzskatu, ka partijai „Saskaņa” jābūt pārstāvētai gan valdībā, gan mūsu domē. Kad es biju priekšsēdētājs, „Saskaņa” bija mūsu koalīcijā. Taču kaut kādu iemeslu dēļ viņi nolēma pāriet opozīcijā. Patiesībā problēma meklējama nevis partijas politikā, bet gan atsevišķu tās locekļu darbībā. Divos viņu darba mēnešos mēs ieguvām vien tramvaju projekta sadārdzināšanos un dzirdējām skaļas runas par korupcijas shēmām.


-- Vai plānojat piedalīties Saeimas vēlēšanās?


-- Es pagaidām vēl neesmu izlēmis. Mana dalība atkarīga no tā, vai mazās un lielās partijas vēlēsies aizstāvēt Latgales intereses.


-- Daugavpils 2018. gada budžets – ko no tā gaidīt iedzīvotājiem?


-- 2018. gada budžetu stipri ietekmēja minimālās darba algas palielinājums. Mēs cenšamies izdarīt visu iespējamo, lai šis process pēc iespējas mazāk ietekmētu tarifu, pakalpojumu cenu utt. sadārdzināšanos. Taču tas ir ļoti sarežģīts uzdevums.


-- Daugavpilī joprojām ir vislētākais sabiedriskais transports. 43 centi – cik principiāli ir saglabāt šo maksu?


-- Braukšanas maksas paaugstināšana nav glābiņš „Daugavpils satiksmei”, jo tas ir dotējams uzņēmums. Ja tiks paaugstināta biļetes cena, brauks mazāk cilvēku, un šie zaudējumi tāpat būs jākompensē. Braukšanas pašizmaksa jaunajā gadā noteikti pieaugs, lai gan, manuprāt, ne visai pamatoti. Tagad ir jāizlemj, kuru ceļu mēs iesim, -- darīsim, kā Rēzeknē, kur cilvēki ar „Pilsētnieka  karti” brauc bez maksas, vai paaugstināsim cenas.


-- Suņa gads ir jūsu jubilejas gads. Kāda ir jūsu attieksme pret astroloģiju?


-- Šogad jubileja būs ne tikai man, bet arī manam dēlam. Tas ir divtik patīkami. Savukārt ezotērika padara mūsu dzīvi interesantāku. Taču es uzskatu, ka cilvēka dzīvi un likteni nosaka pavisam kas cits. Cilvēkam jāpilnveidojas pašam un jārūpējas par saviem tuviniekiem. Tad viss noteikti būs kārtībā. Autors : Aleksandrs Rube


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Apkopotie 13.Saeimas vēlēšanu rezultāti liecina, ka vēlēšanās piedalījušies 54,60 balsstiesīgo vēlētāju.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Daugavpils reģionālā slimnīca iegādājusies jaunas medicīnas iekārtas
Vai jums ir kāda finanšu krīze? Vai jums ir nepieciešama atlaišana, lai pārbūvētu savu māju vai paplašinātu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai nokārtotu steidzamos parādus un paliktu bez maksas par labu, Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai nomaksātu savus rēķinus utt. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus: "Individuālie aizdevumi, parāda konsolidācijas aizdevums, riska kapitāls, biznesa aizdevums, izglītības aizdevums, Home Loan un Aizdevums jebkāda iemesla dēļ un steidzamas vajadzības! ar 2% procentu likmi, kas ir piemērota jebkuram klientam, un jums patiks mūsu pakalpojumi. Sazinieties ar mums, izmantojot e-pastu: ====> tiffanyperioloancompany@gmail.com vai WhatsApp: +1 (518) 721-7032 Sīkāk...
Arī šogad pilsētā būs Lieldienu dekori
Vai jums ir kāda finanšu krīze? Vai jums ir nepieciešama atlaišana, lai pārbūvētu savu māju vai paplašinātu savu biznesu? Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai nokārtotu steidzamos parādus un paliktu bez maksas par labu, Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai nomaksātu savus rēķinus utt. Mēs piedāvājam visa veida aizdevumus: "Individuālie aizdevumi, parāda konsolidācijas aizdevums, riska kapitāls, biznesa aizdevums, izglītības aizdevums, Home Loan un Aizdevums jebkāda iemesla dēļ un steidzamas vajadzības! ar 2% procentu likmi, kas ir piemērota jebkuram klientam, un jums patiks mūsu pakalpojumi. Sazinieties ar mums, izmantojot e-pastu: ====> tiffanyperioloancompany@gmail.com vai WhatsApp: +1 (518) 721-7032 Sīkāk...
Jauna galvenā māksliniece Daugavpilī
Lai top pilsēta skaistāka! Veiksmi! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top