Pirmdiena,
22.jūlijs 2019
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina, Александра, Кирилл, Федор, Панкрат Sazinies ar "Divu Krastu Radio"
LV RU
Kultūra

Martas balle Daugavpilī

17.05.2017
Martas balle Daugavpilī ir veltīta mūsu novadniecei Martai Skavronskai – vienkāršai meitenei no tautas, kurai liktenis, gluži kā pasakā, bija lēmis kļūt par Krievijas cara Pētera I sievu un vēlāk arī par imperatori Katrīnu I.

Martas ballē sajutīsim vidi, kurā izauga un kā personība veidojās Marta. Uzzināsim par  sapņiem un notikumiem, kuri ietekmēja mūsu izcilo novadnieci. Daba, noskaņas, garšas, smaržas, lauku vides faktūras, sastaptie cilvēki - tepat Latvijā, bet visam tam kā kontrasts – Marta  nokļūst galmā – ceļojumi, grezni tērpi, dārglietas, izpriecas, dejas, uguņošana…

Kas tad ir Marta un kāpēc Martas balle notiek Daugavpilī?

No vēstures avotiem ir zināms, ka Martas Skavronskas dzimtas saknes meklējamas mūsu pusē – līdzās Daugavpilij esošajos Kalkūnos (Kurzemes-Zemgales hercogistē, kas tajā laikā bija Polijas vasaļvalsts) dzīvojuši viņas senči – vectēvs Merherts Hāns un māte Doroteja. Visai iespējams, ka tepat Dinaburgas (Daugavpils) apkaimē zemnieks Samuils Skavronskis “iekaroja” Dorotejas sirdi. 1684. gadā (Latgalē, iespējams, Ezervišķos) piedzimst Marta. Šis ir nemierpilns laiks – kara postaža, sausums un mēris skar daudzus – arī Martu, kura zaudē abus vecākus. Pēc tam meitene dzīvo pie mammas māsas Kreicburgā (Krustpilī).

Divpadsmit gadu vecumā Marta dodas uz Marienburgu (Alūksni), kur strādā par kalponi un aukli pie teologa, arī tulkotāja un zinātnieka Ernesta Glika – viņš ir pirmais, kas pārtulko Jauno un Veco derību latviešu valodā. Vēlāk E. Gliks nokļūst Krievijā (pēc Pētera I rīkojuma: sameklēt  iekarotajā Livonijā skolotus ļaudis, amatniekus un cita veida speciālistus darbam Krievijas valdnieka dienestā), kur dibina pirmo ģimnāziju, attīsta zinātni un pārtulko Bībeli arī krievu valodā.

Ir Ziemeļu kara laiks – Krievijas karaspēks atņem zviedriem Alūksni. Marta kļūst par “kara trofeju” – vispirms viņa strādā par kalponi pie krievu ģenerāļa Šeremetjevam, vēlāk – pie kapteiņa Meņšikova, līdz liktenīgajā 1703. gadā viņu pamana Krievijas cars Pēteris I. Marta piesaista imperatora uzmanību ar savu neviltoto dzīvesprieku, mērenību prasībās un izturību. Marta pamet Baltiju un dodas uz Krievijas galvaspilsētu Pēterburgu un jau ar jaunu vārdu – Katrīna Vasilevska – apmetas uz dzīvi Maskavā.

1707. gadā viņa pāriet pareizticībā, iegūst vārdu Katrīna Aļeksejevna Mihailova un kļūst par Petera I dzīvesbiedri, bet tikai 1712. gadā Marta-Katrīna tiek atzīta, kā teicis pats cars – par likumīgu sievu un krievu carieni. Katrīna ar Pēteri dodas kāzu ceļojumā uz Rietumeiropu – ciemojas Varšavā, Drēzdenē, Rīgā un atpūšas Karlsbādē (Mellužos).

Katrīna seko Pēterim I gan ceļojumos un asamblejās, gan karagājienos – pateicoties viņas bezbailībai un attapībai, tā vairākkārt glābusi krievu armiju no sakāves. Galminieki dēvēja Katrīnu par savu labo garu un pateicoties viņai, izvairījušies no sodiem, reizēm glābdami pat savu dzīvību. Katrīna ir bijusi ievērojama arī ar savām dziednieces spējām – lai cik sliktā noskaņojumā atradies valdnieks, viņas balss un glāsti ātri vien ir nomierinājuši sasirgušo Pēteri I.

Katrīna bijusi arī Pētera I iedvesmotāja, piemēram, kādā ceļvedī par Pēterhofu ir rakstīts, ka tieši Katrīna šeit – Somu jūras līča dienvidu daļā, vietā, kur bijusi ierīkota kuģu piestātne, rūpējoties par cara veselību un drošību, ieteica būvēt iebraucamo vietu un palīgēkas, kur nelabvēlīgos laika apstākļos varētu rast patvērumu gan pats cars, gan piestātnes strādnieki. Šī vieta tā iedvesmojusi Pēteri I, ka jau tajā pašā gadā viņš pavēlējis uzbūvēt “Aizraujošās pilis” (“Zabavnije dvorci”).

Pēc precībām ar Katrīni ģimenei un apkalpojošajam personālam bija nepieciešamas plašākas telpas – pēc vairākiem iedvesmojošiem ceļojumiem uz Holandi, un īpaši Franciju, Pēteris I nolemj būvēt Lielo pili ar kanāliem un strūklakām. Ieceres tiek īstenotas un Pēterhofa kļūst par patiesi greznu atpūtas vietu ģimenei. Vēlāk, jau Katrīnas I valdīšanas laikā, Pēterhofa kļūst par svētku un galma svinību norises vietu – 1725. gadā šeit tiek sarīkota arī pirmā vēsturiski zināmā iluminācija Krievijā.

Kopdzīvē ar Pēteri I Katrīnai piedzima vienpadsmit bērni, no kuriem vairums priekšlaicīgi nomira, bet divas meitas kļuva slavenas – Elizabete bija Krievijas ķeizariene, bet Anna – ķeizara Pētera III māte.

Pati Katrīna savu lielāko triumfu piedzīvoja 1724. gadā, kad  Maskavā notika viņas kronēšana. Ceremonija bija koša – zeltīta kariete, armijas parāde, artilērijas salūts, visgreznākie un izsmalcinātākie tērpi, dārgakmeņiem rotāts kronis. Taču šī pasaka neturpinājās ilgi – 1725. gadā mirst Pēteris I. Katrīna ļoti smagi pārdzīvo šo notikumu, bet dzīve turpinās un mūsu stāsta varone kļūst par Krievijas imperatori Katrīni I.  

Katrīnas valdīšanas laikā no 1725. līdz 1727. gadam Krievijai nebija jaunu iekarojumu, toties uzlabojās diplomātiskās attiecības ar daudzām valstīm (pati Katrīna varēja sarunāties sešās valodās). Tiek nostiprināta armija, daudzi cilvēki, kuri bija netaisni cietuši, atgriežas no izsūtījuma. Cariene esot bijusi sevišķi dāsna pret ubagiem un karā sakropļotajiem, viņas valdīšanas laikā tiek atklāta arī Krievijas Zinātņu akadēmija. Viens no tā laika Krievijas valstsvīriem par Martu-Katrīni teicis: «Pateicoties viņas iedzimtajai labestībai, šo valdnieci mīlēja un dievināja visa nācija.»  Marta-Katrīna mira 1727. gadā, bet kāds laikabiedrs atmiņās rakstījis, ka dzīves izskaņā imperatore dziedājusi dziesmas latviski vai latgaliski.

Un vēl pašā nobeigumā. Kāda sena leģenda vēsta par Birķineļu muižas ģerboņa izcelšanos: Katrīna, jau būdama imperatore, braukusi cauri šai vietai (mātes dzimtenei Kalkūniem) un iekļuvusi nelaimē, bet kāds zemnieks apstādinājis satrakojušos zirgus, tādējādi izglābdams viņai dzīvību un ticis dāsni apdāvināts.

Visai iespējams, savos ceļojumos uz Eiropu Katrīna braukusi arī caur Dinaburgu (Daugavpili), jo tas ir taisnākais ceļš no Pēterburgas uz Rietumeiropu. Dinaburgai tajā laikā jau bijušas piešķirtas pilsētas tiesības un tā bija svarīgs tirdzniecības un arī garīgais centrs, jo šeit darbojās pirmā (jezuītu dibinātā) skola Latgalē, kurā varējuši mācīties arī nevācieši.

Pagāja gandrīz gadsimts – sakarā ar Napoleona kara draudiem 1810. gadā Katrīnas I mazmazdēls Aleksandrs I šeit sāka būvēt tagadējo Daugavpils (Dinaburgas) cietoksni. 

Kas? Kur? Kad?

MARTAS BALLE   Daugavpils cietoksnī   2017.gada 20.maijā
         
no 19.00
 
Mihaila ielā
pie Rotko centra
 
Uz tilta
pie Nikolaja vārtiem
-Vēsturisko deju meistarklase
 padegrase, padespaņ, valsis, polkas 
 
-Deju meistarklases
  padekatrs, padegras, padespaņ, salsa, valsis
 
 
Pie mazā pulverpagraba
-“Dzīvais muzejs”
 ainiņas par Martas dzīvi
 
 
Pretī M.Rotko centram
pie lielā pulverpagraba
“Martas bērnības zemē”
  Latgales skanīgās, lustīgās noskaņas
 
“Princešu skola” un “Zēnu kara spēles”
  interaktīvas spēles bērniem 
 
“Meitenes sapņu istaba”,  “Dāmu paradīze…” “Mūzu  salons”
  smalko sajūtu stūrīši
 
 Martas dzimtās zemes smaržas, garšas…
  - lauku labumu degustācijas un tirdziņš           
  - seno amatu demonstrējumi
  - Bēē, mēē, mūū… stūrītis
 
Radošā darbnīca bērniem
 balles atribūtu darināšana
 
20.00
 
Pie Nikolaja
vārtiem
Balles tērpu konkurss
                    Reģistrācija tērpu konkursam  no19.00 līdz 20.00
21.15
 
no Aleksandra
vārtiem
Imperatora ielā
Parāde kopā ar Pēteri I un Martu-Katrīnu I
           Dalībnieku pulcēšanās pie Aleksandra vārtiem no 21.00  
21.30
 
M.Rotko
centra
pagalmā
 
Lielā deju balle maskarāde
deju, mūzikas, gaismas un uguns saspēles
Īpašais viesis - Sergejs Jēgers
Daugavpilszinas.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Nedēļas skaitlis
Pagājuši 5 gadi kopš latus mūsu makos un bankas kontos ir nomainījuši eiro.
Apspriest
Aptauja
Pēc kādiem kritērijiem Jūs izvēlaties produktus?
Jaunākie komentāri:
Aicina pieteikt Daugavpils sportistus „Gada sporta laureātam”
Edward Williams Loan Company is a well established finance company
who are committed to providing our customers and suppliers with simple and
competitive forms of finance solutions for all business users. An
independent finance house and brokerage specializing in vendor finance
schemes. As a company we have a wealth of experience in the market, predominantly offering leasing solutions to businesses looking to finance all types of equipment. . Our dynamic approach in the market has led us to significantly develop our range of products and services in order to help commercial customers with all finance requirements

Thank you for your interest in obtaining a loan through Mr Edward Williams
Loan Co. Ltd. We hope that we can set up a loan that will be just what you
are looking for.

Qualifications:
1)The Borrower must be at least 18 years old
2)Even with Bad credit, we still Guarantee the Borrower the Loan
3)The Loan Can Be Granted Even With low credit
4)There is no prepayment penalty.
5)The Borrower loan funds is been approved once you are in agreement to
the loan terms and repayment schedule.
6)We have flexible and adjustable loan terms guaranteed for the
borrower to meet up to repayment duration at the stated time.

BORROWER DATA.

Full Name:.........
Loan Amount Needed:.
Purpose of loan:....
Loan Duration:..
Gender:............
Relationship Status.............
Date Of Birth:.............
Home Address:....
Postal Code.........
City:............
Country:......
Cell Phone Number:...
Occupation:......
Monthly Income:.....

Once we are in receipt of this information, You will be sent the company
loan terms and condition immediately. Be assured that your loan application
will be handled with privacy and in a professional manner and you will
receive a prompt answer to your request.

contact us at ( edwardwilliamsloanfirm8@gmail.com )

Best Regards,
Mr. Edward Williams Sīkāk...
Daugavpilieši iekļauti Latvijas olimpiskās vienības 2018.gada sezonas sastāvā
Are you an individual businessman or a business organisation that wishes to expand in business ??, we offer financial instrument such as BGs, SBLCs,MTNs, LCs, CDs and others on lease and sales at a rate of 4%+2% of the face value and reasonable conditionfrom a genuine provider. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signatory project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication and any other project(s) etc.

Contact : Mr. Raymond Doison
Contact Email: crusaderbroker.bgassurance@gmail.com
skype:crusaderbroker.bgassurance
Whatsapp : +380 50 922 4887

With our financial/bank instrument you can establish line of credit with your bank and/or secure loan for your projects in which our bank instrument will serve collateral in your bank to fund your project.

We deliver with time and precision as set forth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable and we work directly with issuing bank lease providers, this instrument can be monetized on your behalf for upto 100% funding. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

All relevant business information will be provided upon request.

BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!

If Interested kindly contact me via

Email:~ crusaderbroker.bgassurance@gmail.com

Skype ID:crusaderbroker.bgassurance

serious enquiry only.

Genuine Provider for BG/SBLC(Bank Guarantee/Standby Letter of Credit)
I am Direct Provider's Mandate of BG & SBLC Lease 100% protected. Sīkāk...
Kā izveidot mājokļa metāla durvis, lai tās atbilstu pēc Fen Šui?
Nopirku augstas kvalitātes metāla durvis M-Lux. Laba cenas un kvalitātes attiecība!

https://m-lux.lv Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top